Pięciolatki są w cenie

Rafał Benecki
opublikowano: 31-07-2002, 00:00

We wtorek potwierdził się wzrostowy trend na rynku papierów skarbowych. Podczas całej sesji notowano zwyżkę cen obligacji, w największym stopniu papierów pięcioletnich. Poprawa optymizmu wynika z jednoczesnego wystąpienia korzystnych czynników średnio- i długookresowych. Przedstawienie przez Grzegorza Kołodkę, ministra finansów, głównych założeń programu zostało dobrze przyjęte przez rynki i wpłynęło na zmniejszenie obaw inwestorów co do kształtu polityki fiskalnej po zmianie na stanowisku ministra finansów. Jednocześnie ujemna dynamika cen żywności w I połowie lipca spowodowała kolejne obniżenie rynkowych prognoz inflacji oraz wzmocnienie oczekiwań na obniżki stóp. Oczekujemy, że inflacja w lipcu spadnie do poziomu 1,4-1,5 proc., w kolejnych miesiącach możliwy jest nieznaczny wzrost wskaźnika, jednak nie wykluczamy, że w grudniu może on znaleźć się poniżej dolnego przedziału celu inflacyjnego RPP (2-4 proc.) Uważamy, że najbliższa obniżka stóp nastąpi w sierpniu i wyniesie 50 punktów bazowych, do końca roku oczekujemy zaś redukcji rzędu 100 punktów. Obecnie rynek kontraktów FRA zdyskontował już obniżkę na poziomie około 50 punktów w sierpniu i około 100-150 punktów do końca roku.

Istotną informacją z punktu widzenia inwestorów o dłuższym horyzoncie czasowym jest zamknięcie przez Polskę kolejnego rozdziału negocjacyjnego z UE. Korzystny przebieg negocjacji potwierdza oficjalny kalendarz rozszerzenia, zakładający, że Polska wejdzie do Unii w 2004 r. Z kolei ostatnie deklaracje ministra finansów, który opowiedział się za szybkim wstąpieniem Polski do strefy euro, podtrzymują oczekiwania inwestorów na dalsze stopniowe dostosowywanie oprocentowania, co znajduje odzwierciedlenie w spadku rynkowych stóp o najdłuższych terminach zapadalności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Benecki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Pięciolatki są w cenie