Pięciu chętnych do Orlenu

Paweł Janas
opublikowano: 05-08-2010, 00:00

Na energetyczne zaproszenie PKN odpowiedziały m.in. GDF Suez i RWE. Negocjacje potrwają dwa-trzy miesiące.

Na energetyczne zaproszenie PKN odpowiedziały m.in. GDF Suez i RWE. Negocjacje potrwają dwa-trzy miesiące.

Jest odzew na zaproszenie wystosowane przez Orlen do wspólnej budowy bloku gazowo-parowego we Włocławku o mocy 420-490 MWe. I to nie byle jaki. Według nieoficjalnych informacji, wstępne zainteresowanie udziałem w projekcie zgłosiło pięć firm. Biuro prasowe Orlenu potwierdziło, że wśród zainteresowanych są znaczący inwestorzy branżowi.

Płocka spółka nie chce ujawnić nazw firm, które zgłosiły akces. Nam udało się ustalić, że są wśród nich m.in. dwaj potężni gracze z branży elektroenergetycznej: francuski GDF Suez i niemieckie RWE. Według naszych informacji, Orlen chce zakończyć negocjacje z potencjalnymi partnerami za dwa-trzy miesiące.

Warto dodać, że w gronie najbardziej pożądanych partnerów branżowych PKN były także m. in.: VNG, EDF, E. ON, EWE czy polskie PGE.

Już w piątek Orlen chce natomiast wysłać do potencjalnych dostawców bloków gazowych informację o przygotowywanym przetargu na budowę. PKN chce, by projektem zainteresowali się m.in. duzi dostawcy, tacy jak np. niemiecki Siemens czy koreańskie LG. Gdy wstępne rozpoznanie zostanie przeprowadzone, jeszcze w tym roku może być uruchomiona procedura przetargowa. Termin rozpisania przetargu Orlen chce powiązać z zakończeniem negocjacji z inwestorami branżo- wymi.

Według nieoficjalnych informacji, trwają przygotowania do rozmów z potencjalnymi inwestorami finansowymi do "projektu Włocławek". Wśród nich miał być m.in. Kulczyk Investments (KI). Kilka tygodni temu prezes Dariusz Mioduski mówił nam, że nie wyklucza udziału w projekcie. Teraz jednak nie chciał odpowiedzieć na pytanie, czy KI podjął już decyzję w tej sprawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu