Pięciu oferentów ostro protestuje

Mariusz Zielke
opublikowano: 15-11-2006, 00:00

Przedłuża się przetarg na wymianę komputerów w ZUS, który po testach odrzucił niemal wszystkich oferentów. Posypały się protesty.

Aż 11 potencjalnych wykonawców poległo na testach w przetargu na wymianę komputerów w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). W grze zostały tylko trzy oferty — Intertradingu, Della (obie oferujące komputery marki Dell) oraz Softbanku (prawdopodobnie komputery HP). Testów nie przeszli m.in. polscy producenci (Action i NTT). Odrzucono też oferty Fujitsu Siemens (dotąd w ZUS było najwięcej sprzętu tej marki) i Lenovo (firma, która przejęła dział komputerów IBM). Z takimi wynikami nie zgodziło się pięciu potencjalnych wykonawców — w protestach zarzucają ZUS brak obiektywizmu przy przeprowadzeniu testów. Grożą, że jeśli zamawiający nie uwzględni ich argumentów, odwołają się do Urzędu Zamówień Publicznych (UZP), a w wypadku porażki w arbitrażu skierują sprawę do sądu.

Walka na biegłych

W ten sposób ZUS może zapomnieć o wymianie sprzętu w 2006 r. W tym roku chciał zamienić około 15 tys. komputerów. Omawiany przetarg dotyczył 7 tys. pecetów. Postępowanie jednak trwa od maja, a końca nie widać. Jeśli sprawa otrze się o UZP i sądy, umowa z dostawcą zostanie podpisana dopiero w 2007 r. (jeśli w ogóle zostanie podpisana, bo przetarg może zostać unieważniony). Co na to ZUS? Do czasu zamknięcia wydania nie uzyskaliśmy odpowiedzi na pytania.

Sprawę przetargu na komputeryzację „PB” częściowo już opisywał. W październiku poinformowaliśmy, że ZUS od końca sierpnia prowadzi testy sprzętu, ze szczególnym pietyzmem oglądając komputery Actina firmy Action. ZUS nie mógł zrozumieć, dlaczego Actina przechodzi test w zakresie zachowania ustawień startowych BIOS przy usunięciu źródeł zasilania. Ta sama płyta w innych komputerach nie spełniała tego warunku, jednak Action zamówił modyfikację u producenta i go spełnił. Mimo to ZUS uznał, że to nie wystarcza.

„Jakkolwiek wynik testu był pozytywny, to stał on w sprzeczności ze specyfikacją techniczną płyty głównej Gigabit” — stwierdził ZUS, odrzucając ofertę.

Na testy ZUS zaprosił zewnętrznego eksperta — pracownika zakładu informatyki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (poleconego przez Politechnikę Warszawską). W odpowiedzi Action, który nie zgadza się z argumentami ZUS, poprosił o ekspertyzę biegłego Polskiego Towarzystwa Informatycznego. Biegły stwierdził, że sprzęt spełnia wymogi specyfikacji.

Kosztowna informatyzacja

W przetargu na 7 tys. pecetów oferty wyceniono w przedziale od 16 do ponad 21 mln zł. Najtańsze były oferty odrzuconych — Konceptu, MCSI, Consortii i Bulla (sprzęt Actiona i NTT). Jeśli decyzje ZUS o odrzuceniach zostaną utrzymane i obronią się w UZP oraz sądzie, wygra oferta Intertradingu z Dellem za 17,7 mln zł. W przygotowaniu są dwa kolejne przetargi na zakup sprzętu — na 7,4 tys. i 3 tys. pecetów.

W ZUS działa około 30 tys. komputerów osobistych. Ponad połowa jest marki Fujitsu Siemens i była kupowana bez przetargów (za zgodą UZP) w latach 1999- -2001. Całość informatyzacji ZUS kosztowała tylko do końca 2003 r. 1,5 mld zł, z czego 700 mln zł wydano na infrastrukturę sprzętową.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu