Czytasz dzięki

Piekarz: PKN Orlen nie negocjuje z Dworami ws. sprzedaży Kaucuk Kralupy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-09-2005, 19:17

PKN Orlen nie prowadzi negocjacji z firmą Dwory SA dotyczących sprzedaży przedsiębiorstwa Kaucuk Kralupy, wchodzącego w skład grupy Unipetrol - poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy płockiego koncernu Dawid Piekarz.

PKN Orlen nie prowadzi negocjacji z firmą Dwory SA dotyczących sprzedaży przedsiębiorstwa Kaucuk Kralupy, wchodzącego w skład grupy Unipetrol - poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy płockiego koncernu Dawid Piekarz.

    W czwartek czeskie "Lidove Noviny" podały, iż PKN Orlen prowadzi negocjacje w sprawie sprzedaży firmy Kaucuk polskiej firmie chemicznej Dwory - gazeta powołała się na informacje uzyskane ze źródeł w branży chemicznej.

    W ramach zawartego w 2004 roku porozumienia PKN Orlen był zobligowany do sprzedaży Kaucuku czeskiemu koncernowi Agrofert Holding AS za 57,9 mln euro. 

    "Oczywiście mogą istnieć potencjalne synergie pomiędzy polskimi a czeskimi firmami przemysłu chemicznego, tym bardziej że, jak ogłosił PKN Orlen w swojej strategii, spółka będzie poszukiwać sposobu na optymalizację części chemicznej, ale w obecnej chwili nie ma żadnych konkretnych projektów, które dotyczyłyby takiej współpracy" - podkreślił Piekarz.

    Kaucuk może produkować etylobenzen, składnik wykorzystywany w produkcji przez polskie Dwory.

    Piekarz dodał, iż wszelkie informacje dotyczące inwestycji strategicznych PKN Orlen i Unipetrol przedstawione zostaną podczas prezentacji budowy wartości spółki (equity story) w połowie października tego roku.

    Poprzedni zarząd PKN Orlen zawarł w latach 2003 i 2004 umowy, w których zobowiązał się do sprzedaży części aktywów Unipetrolu dwóm podmiotom - czeski Agrofert Holding miałby kupić spółki związane z produkcją rolną, zaś amerykański ConocoPhilips miałby nabyć do jednej trzeciej stacji benzynowych. Za niewykonanie tych umów płockiemu koncernowi groziłyby sankcje finansowe. W obu przypadkach dotychczas nie doszło do ich realizacji - na ten temat trwają rozmowy między podmiotami.

    We wtorek Agrofert Holding upublicznił niektóre szczegóły porozumienia dotyczącego Unipetrolu, zawartego dwa lata temu z PKN Orlen. Według upublicznionych informacji, czeski koncern chemiczny zgodził się dwa lata temu na zakup od płockiego koncernu aktywów Unipetrolu o wartości 103 mln euro.

    W połowie sierpnia prezes PKN Orlen Igor Chalupec poinformował, że spółka utworzyła 376 mln zł rezerwy na pokrycie ryzyka związanego z umowami zawartymi z Agrofertem oraz ConocoPhilips dotyczącymi sprzedaży części aktywów Unipetrolu. Część analityków odebrała informację o utworzeniu przez płocki koncern rezerwy jako zapowiedź wycofania się z wcześniejszych umów.

    PKN Orlen przejął 62,99 proc. akcji czeskiego Unipetrolu w maju tego roku - wartość transakcji wyniosła 13,05 mld koron, czyli około 480 mln USD. W czwartek płocki koncern podał, że jest przygotowany na dopłatę za Unipetrol 14,5 proc. wynegocjowanej wcześniej ceny za pakiet akcji czeskiej spółki - audyt wykazał, że kwota dopłaty ma wynieść 1,6 mld koron.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane