Piękoś: dobra koniunktura mocniej wspierana popytem wewnętrznym

  • PAP
opublikowano: 02-01-2018, 14:43
aktualizacja: 02-01-2018, 14:44

Grudniowy odczyt PMI dla Polski pokazuje, że w przetwórstwie utrzymuje się bardzo dobra koniunktura, coraz mocniej wspierana popytem wewnętrznym - ocenił Piotr Piękoś z zespołu analiz i prognoz rynkowych Pekao SA.

Markit podał we wtorek, że wskaźnik PMI dla Polski w grudniu 2017 roku wzrósł do 55,0 pkt. z 54,2 pkt. w listopadzie i wobec prognozy 54,5 pkt. Wskazano, że wyniki grudniowych badań PMI wykazały najsilniejszą od prawie trzech lat poprawę warunków gospodarczych w polskim sektorze przemysłowym.

Ekonomista wskazał, że grudniowy odczyt PMI na poziomie 55,0 pkt. znajduje się wyraźnie powyżej granicy 50 pkt, która oddziela wzrost aktywności od spowolnienia.

"W porównaniu do listopada w grudniu przyspieszył wzrost produkcji (najszybsze tempo wzrostu od stycznia br.), jak również wzrost nowych zamówień (najszybciej od prawie 3 lat). Co istotne, w ramach badania PMI od pewnego czasu notowany jest wyraźnie szybszy wzrost zamówień krajowych niż zagranicznych, co może być związane m.in. z postępującym odbiciem inwestycji infrastrukturalnych generującym popyt na produkty krajowego przetwórstwa" - zwrócił uwagę.

"Grudniowy raport PMI potwierdza, że w polskim przetwórstwie utrzymuje się bardzo dobra koniunktura, coraz mocniej wspierana popytem wewnętrznym. Przekłada się to na coraz lepsze nastroje przedsiębiorców i tym samym uprawdopodabnia oczekiwane ożywienie inwestycji prywatnych" - podkreślił Piękoś.

Dodał, że w ostatnim miesiącu ub.r. wyraźnie ożywiło się tempo wzrostu zatrudnienia w przetwórstwie po stagnacji utrzymującej się przez ostatnie pół roku (najszybszy wzrost od maja br.). Opóźnienia w dostawach, choć nieco mniejsze niż przed miesiącem, pozostawały najwyższe od prawie siedmiu lat przy jednocześnie coraz szybciej rosnącej aktywności zakupowej przedsiębiorstw (w ślad za rosnącymi obciążeniami produkcyjnymi).

"Dane PMI wskazują na cały czas mocną presję inflacyjną w sektorze przetwórczym. Nadal silnie rosną koszty produkcji. Co prawda, trochę wolniej niż w poprzednich miesiącach, ale cały czas jeden z najwyższych poziomów od sześciu lat, co z kolei przekłada się na coraz szybszy wzrost cen wyrobów gotowych. W grudniu wyraźnie poprawiły się prognozy menedżerów logistyki odnośnie do przyszłej produkcji (w kolejnych 12 miesiącach) - były najwyższe od 8 miesięcy" - zaznaczył ekonomista

Jego zdaniem utrzymująca się wysoka presja na wzrost cen wyrobów przemysłowych jest "jastrzębim" sygnałem w kierunku Rady Polityki Pieniężnej. Analityk ocenił, że pierwszej podwyżki stóp procentowych NBP można oczekiwać dopiero w czwartym kwartale br. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PA P

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu