Piękoś: wyraźne przyspieszenie ożywienia inwestycyjnego w pierwszym kwartale

  • PAP
opublikowano: 31-05-2019, 11:35

Wyraźnie przyspieszyło ożywienie inwestycyjne, zwraca uwagę ekonomista z banku Pekao Piotr Piękoś w komentarzu do piątkowych danych Głównego Urzędu Statystycznego o wzroście gospodarczym w I kwartale tego roku.

Główny Urząd Statystyczny poinformował w piątek, że PKB w I kwartale 2019 r. wzrósł o 4,7 proc. rdr w porównaniu ze wzrostem o 4,9 proc. rdr w IV kwartale 2018 r. Wcześniej GUS podał w szacunkach flash, że wzrost PKB w I kwartale rdr PKB wzrósł o 4,6 proc.

"W pierwszym kwartale 2019 r. odnotowano dalsze lekkie spowolnienie wzrostu PKB – odczyt był najniższy od ok. dwóch lat - potwierdzające stopniowe słabnięcie koniunktury gospodarczej" - zwrócił uwagę ekonomista Pekao. Podkreślił, że skala spowolnienia jest jednak bardzo umiarkowana.

"W dalszym ciągu mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem konsumpcji prywatnej dzięki wysokiej dynamice dochodów z pracy, a w średnim terminie zostanie ona jeszcze wzmocniona przez planowaną ekspansję fiskalną. Co kluczowe, w pierwszym kwartale 2019 r. wyraźnie przyspieszyło ożywienie inwestycyjne" - zaznaczył.

"Zgodnie z oczekiwaniami zwalnia natomiast wzrost eksportu ze względu na pogorszenie koniunktury w eurolandzie. Biorąc pod uwagę solidny wzrost PKB w 1 kw. 2019 r. i zachęcające dane o nakładach inwestycyjnych rewidujemy w górę prognozę tempa wzrostu gospodarczego w 2019 r. - do 4,5 proc. z 4,0 proc. oczekiwanych wcześniej" - dodał.

Piękoś wskazał na czynniki wzrostu gospodarczego w pierwszym kwartale tego roku: popyt krajowy wzrósł o 4,2 proc. rdr po wzroście o 4,8 proc. rdr w IV kw. 2018 r; spożycie indywidualne gospodarstw domowych zwiększyło się o 3,9 proc. rdr wobec wzrostu o 4,2 proc. rdr w poprzednim kwartale; spożycie publiczne wzrosło o 6,4 proc. rdr.; inwestycje były wyższe o 12,6 proc. rdr wobec wzrostu o 8,2 proc. rdr w IV kw. 2018 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu