Pieniądz w obrotach

Martyna Mroczek
opublikowano: 26-09-2007, 00:00

Pieniądze na bieżące wydatki firmy można uzyskać na kilka sposobów. Jednym z nich jest kredyt obrotowy.

brotowy, czyli jaki? „Kredyt służący finansowaniu bieżących potrzeb, związanych z zaopatrzeniem, produkcją, sprzedażą oraz z procesem rozliczeń pieniężnych” — tyle mówi definicja.

Co to oznacza w praktyce? Banki nie wymagają od klienta wymieniania celów inwestycyjnych. Pieniądze mają służyć takim celom, jak zakup materiałów, towarów i usług, płatności dla dostawców, płatności za media i inne wydatki firmy związane z szeroko pojmowaną działalnością gospodarczą.

Dla kogo kredyt

Coraz częściej takie kredyty są dostępne bez zabezpieczeń. Większość banków proponuje indywidualnie negocjowane warunki na podstawie historii współpracy z firmą, jej skali działalności i kondycji finansowej, czyli standingu. Kredyty obrotowe to jeden z najczęściej wykorzystywanych instrumentów finansowania bieżących potrzeb firm.

— Banki coraz chętniej udzielają kredytów małym firmom, a to właśnie one są najbardziej zainteresowane kredytami obrotowymi. Coraz częściej też stosują uproszczone procedury, nie wymagają zabezpieczeń, zwiększają kwoty dostępne do wykorzystania, oferują automatyczne odnawianie linii kredytowych. Jednocześnie rosnąca konkurencja między bankami sprawia, że ceny takich produktów są dużo niższe niż jakiś czas temu — mówi Filip Mazurek, menedżer ds. kredytów dla małych firm w Raiffeisen Bank Polska.

Wymagania banków

Jak jest w rzeczywistości z dostępnością kredytów obrotowych? W PKO BP warunkiem uzyskania kredytu jest zdolność kredytowa oraz zabezpieczenie kredytu. Nie wymaga się prowadzenia konta w tym banku, jeśli firma dopiero rozpoczyna działalność. Rachunek może zostać otwarty już po otrzymaniu decyzji o przyznaniu kredytu.

Podobnie w BRE Banku i banku Raiffeisen — rachunek zostanie otwarty dopiero w momencie zaciągnięcia kredytu. Klient składa wniosek o pożyczkę zawierający informacje o sytuacji finansowej, oświadczenie o zobowiązaniach, dokumenty o prawnym zabezpieczeniu kredytu, potwierdzenie prawa do zaciągania zobowiązań w banku.

Konto prowadzone co najmniej od 3 miesięcy — to warunek BOŚ. Można jednak zamiast tego przedstawić historię z banku, w którym firma dotąd miała rachunek.

Historii z wcześniejszego banku wymaga również Pekao — ale tylko od firm, które są ich klientem krócej niż sześć miesięcy.

Przedsiębiorca chcący obracać pieniędzmi z Fortis Banku, musi mieć tam rachunek oraz przynajmniej roczną historię firmy i dokumenty pozwalające ocenić jej zdolność kredytową. Podobnie jest w Deutsche Bank PBC, z tym że wymagany okres działania firmy wydłuża się do 3 lat.

Millennium rocznej działalności wymaga tylko od firm o obrotach poniżej 400 tys. zł rocznie. Z kolei warunki spłaty kredytu są w każdym banku inne i w każdym ustalane osobno dla każdego klienta. l

Okiem eksperta

Wygodny, ale nie dla wszystkich firm

Michał Macierzyński,

analityk bankier.pl

Kredyt obrotowy jest przeznaczony dla bardziej dojrzałych firm, nie poleca się go raczej przedsiębiorstwom o krótkiej historii. Większość firm wydaje własne pieniądze albo korzysta z kredytu odnawialnego, stosując go identycznie jak obrotowy. Niektóre banki zamiast kredytu obrotowego proponują faktoring, który oferuje znacznie większy zakres usług, ale jest droższy.

Kredyty obrotowe najczęściej zaciągają firmy produkcyjne oraz te, które dają długie kredyty kupieckie.

Przy wyborze kredytu obrotowego trudno kierować się jego ceną, ponieważ banki podają ją w widełkach, ustalając stawkę zależnie od konkretnego przypadku. Przedsiębiorca powinien zwrócić uwagę na to, jak dużego zabezpieczenia wymaga bank (najlepiej pożyczać bez obciążania hipoteki), jakiej maksymalnej kwoty kredytu może nam udzielić, a także na jak długi okres (najczęściej od miesiąca do trzech lat). Dla wielu firm najważniejszy będzie czas, ponieważ bardzo często kredyt obrotowy potrzebny jest z dnia na dzień. Aby dostać kredyt obrotowy następnego dnia, przedsiębiorca powinien wcześniej zadbać o wyliczenie zdolności kredytowej.

Martyna

Mroczek

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Martyna Mroczek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu