Pieniądze na podwyżki kością niezgody między resortem zdrowia i NFZ

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 04-09-2006, 17:21

Sposób naliczenia pieniędzy na obiecane od października podwyżki dla pracowników służby zdrowia stał się kością niezgody między Ministerstwem Zdrowia i Narodowym Funduszem Zdrowia. Tej sprawie poświęcone jest poniedziałkowe spotkanie prezesa Funduszu z szefem resortu.

Sposób naliczenia pieniędzy na obiecane od października podwyżki dla pracowników służby zdrowia stał się kością niezgody między Ministerstwem Zdrowia i Narodowym Funduszem Zdrowia. Tej sprawie poświęcone jest poniedziałkowe spotkanie prezesa Funduszu z szefem resortu.

Minister zdrowia Zbigniew Religa uznał, że zarządzenie prezesa NFZ Jerzego Millera o sposobie przekazania przez świadczeniodawców środków na podwyżki nie tylko nie zapewnia realizacji celu ustawy - a więc nie gwarantuje, że wszyscy lekarze dostaną podwyżki - ale też narusza przepisy ustawy o przekazaniu zakładom opieki zdrowotnej pieniędzy na ten cel. Zarządzenie to Miller wydał pod koniec sierpnia, a szef resortu zakwestionował je 1 września.

Przedstawiciele NFZ podkreślają, że intencją Funduszu było pogodzenie zapisów ustaw o podwyżkach z zapisami ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. W chwili obecnej sprawa jest wyjaśniana - powiedziano PAP w NFZ.

Zgodnie z uchwaloną 13 lipca ustawą, od 1 października tego roku wyższe o 30 proc. pensje mają otrzymać pracownicy zatrudnieni na etatach, a także na kontraktach, zarówno w publicznych, jak i niepublicznych placówkach medycznych.

W piątek minister zdrowia Zbigniew Religa wystąpił z wnioskiem do premiera o odwołanie Millera ze stanowiska. Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP, 7 września Rada Funduszu zaopiniuje kandydata na nowego prezesa NFZ; ma nim zostać poseł PiS Andrzej Sośnierz.

Do prób odwołania Millera ze stanowiska dochodziło już kilkakrotnie. Były premier Kazimierz Marcinkiewicz zarzucał Millerowi, że nie informował rządu o dodatkowych środkach w NFZ. Na prośbę premiera w maju minister zdrowia złożył wniosek o odwołanie Millera i powołanie na jego miejsce Sośnierza. Nie udało się to jednak, gdyż w radzie Funduszu zabrakło jednego głosu do odwołania.

Minister Religa mówił wtedy, że mimo iż bardzo dobrze ocenia dotychczasową współpracę z prezesem Millerem, to złożył wniosek o jego odwołanie, bo jest "lojalnym członkiem rządu". Przyznał, iż wniosek o odwołanie prezesa NFZ był omawiany od dłuższego czasu w kancelarii premiera.

W lipcu Sejm znowelizował ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych. Zgodnie z nowymi przepisami, prezesa Funduszu odwołuje i powołuje premier, a Rada NFZ jedynie wydaje w tej sprawie opinię.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Pieniądze na podwyżki kością niezgody między resortem zdrowia i NFZ