Pieniądze na rynkowe wdrożenie innowacji

  • Materiał partnera
opublikowano: 26-06-2018, 22:00

Konkurs Badania na rynek jest przeznaczony dla mikro, małych i średnich firm, które chcą sprzedawać innowacyjny produkt lub usługę — efekt prac badawczo-rozwojowych.

Konkurs Badania na rynek jest przeznaczony dla mikro, małych i średnich firm, które chcą sprzedawać innowacyjny produkt lub usługę — efekt prac badawczo-rozwojowych. Firmy mogą prace B+R zrealizować same, we współpracy z naukowcami lub kupić efekt pracy naukowej innych. Ważne, by nowy lub ulepszony towar charakteryzował się innowacją przynajmniej na skalę kraju.

Od pomysłu do rynku

Program przeznaczony jest dla firm MŚP, które chcą wdrożyć do sprzedaży innowacyjny produkt, czyli nowy albo ulepszony, lub usługę. Ulepszenie może dotyczyć charakterystyk technicznych, komponentów, materiałów, zastosowanego oprogramowania oraz innych cech funkcjonalnych produktu. Ważne jednak, aby produkt posiadał nowe cechy lub funkcje. Innowacja ma wynikać z prac badawczo-rozwojowych. W konkursie mogą wziąć udział firmy, które przeprowadziły prace B +R samodzielnie, wspólnie z placówkami naukowymi lub kupiły wyniki badań. Premiowane są jednak prace samodzielne lub wykonane na zlecenie przedsiębiorcy. Ważne, aby produkt charakteryzował się cechami innowacyjnymi, co najmniej na rynku krajowym.

Program przeznaczony jest dla przedsiębiorstw, które zamknęły jeden rok obrotowy (12 miesięcy) oraz przynajmniej raz w ciągu trzech lat poprzedzających czas złożenia wniosku osiągnęły przychody ze sprzedaży nie mniejsze niż 600 tys. zł w przypadku firm mikro i małych lub nie mniejsze niż 1 mln zł w przypadku średnich. W 2018 r. na dofinansowanie dla firm w ramach Badań na rynek przeznaczonych jest 1,25 mld zł.

Pojedyncza firma może uzyskać do 20 mln zł. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosił dwa konkursy: ogólny oraz dla firm z siedzibą w średnich miastach — Inwestycje w miastach średnich. W puli znajduje się 750 mln zł w konkursie ogólnym i pół miliarda w przeznaczonym dla średnich miejscowości.

Przedsiębiorca, który zdecyduje się na udział w konkursie, może sprawdzić, czy miejscowość (lub gmina), w której działa jego firma, znajduje się na liście średnich miast (10. załącznik do regulaminu, https://poir.parp.gov.pl/miasta-srednie-2018/dokumentacja-do-poddzialania-3-2-1badania-na-rynek-i-nabor-2018-miasta-srednie). Lista liczy około 800 lokalizacji.

— Tereny inwestycyjne dość często znajdują się na obrzeżach miast oraz w przylegających do nich gminach. Dlatego lista lokalizacji została poszerzona o te właśnie obszary. Dzięki temu o dofinansowanie projektów może ubiegać się większa liczba firm z sektora MŚP — mówi Izabela Wójtowicz, dyrektor Departamentu Wdrożeń Innowacji PARP.

Gdy firma nie spełnia wymogów listy dla średnich miast, można skorzystać z konkursu ogólnego. Tury naborów wniosków, wysokość i zasady dofinansowania w obu konkursach są takie same. Wnioski składa się wyłącznie drogą elektroniczną, przez generator wniosków na stronie internetowej PARP.

Zasady dofinansowania

Dofinansowane mogą być wydatki:

  • inwestycyjne
  • usługi doradcze
  • eksperymentalne prace rozwojowe.

 W regulaminie konkursu znajduje się katalog kosztów kwalifikowanych.

Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych projektu wynosi 5 mln zł, maksymalna to 50 mln EUR. W tym po 1 mln zł na eksperymentalne prace oraz na usługi doradcze. Firmy mogą otrzymać do 20 mln zł w tym: 450 tys. zł na eksperymentalne prace rozwojowe oraz pół miliona zł na usługi doradcze. Wysokość dofinansowania wydatków inwestycyjnych wynika z mapy pomocy regionalnej na lata 2014-20. W programie można uzyskać dofinansowanie równe połowie wartości usług doradczych. Zależnie od wielkości firmy maksymalna wartość dofinansowania na eksperymentalne prace rozwojowe wynosi 35 proc. kosztów kwalifikowalnych dla średnich przedsiębiorców oraz 45 proc. kosztów kwalifikowalnych dla mikroprzedsiębiorców i małych firm.

Dotychczas, we wszystkich rozstrzygniętych turach konkursu ogólnego, przedsiębiorcy przedstawili 137 wniosków z prośbą o dofinansowanie w wysokości ponad 1,36 mld zł. Zaś w konkursie dla średnich miast firmy zaprezentowały 37 wniosków, których dofinansowanie wynosiło 342 mln zł. W maju zakończył się nabór pierwszej tury wniosków złożonych w 2018 r. 22 wnioski przedsiębiorcy złożyli w ramach konkursu ogólnego (na kwotę dofinansowania ponad 169 mln zł) oraz 8 wniosków w konkursie dla miast średnich, ubiegając się o łączne dofinansowanie o wartości 69,7 mln zł.

Zasady oceniania

Rozstrzygającym kryterium oceny wniosków jest innowacyjność. W procesie rozpatrywania aplikacji konkursowej ważna jest dokumentacja B+R. Należy zadeklarować zmianę, która w wyniku zrealizowaniaprojektu zajdzie w produkcie. Jeśli np. produkt będzie charakteryzował się niższą energochłonnością, należy wskazać poziom wyjściowy energochłonności produktu, a następnie poziom docelowy mierzony w tych samych jednostkach, ewentualnie w procentach w odniesieniu do stanu pierwotnego. Premiowane są projekty związane z ochroną patentową. Dodatkowe punkty uzyskają projekty z sektora tzw. wysokich technologii oraz te, których innowacyjność wykracza poza skalę krajową lub gdy zastosowane w nich rozwiązania mają potencjał pozwalający na rozwój danej branży.

 

Terminy składania wniosków w obu konkursach (podział na rundy)

  • od 10 maja do 30 czerwca
  • od 1 lipca do 31 sierpnia
  • od 1 września do 31 października
  • od 1 listopada do 5 grudnia (w ostatnim dniu naboru do godz. 16:00:00).

Strona z podstawowymi informacjami i dokumentami — https://poir.parp.gov.pl/badania/ badania-na-rynek.

Pytania można przesyłać za pośrednictwem formularza kontaktowego, dostępnego na stronie internetowej PARP w zakładce Centrum Pomocy PARP, na adres poczty elektronicznej: info@parp.gov.pl lub telefonicznie pod numerami 22 432-89-91-93.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyniki spółek / Pieniądze na rynkowe wdrożenie innowacji