Pieniądze na złapanie oddechu

Marcin Goralewski
opublikowano: 09-12-2004, 00:00

Dzięki emisji akcji Bytom chce oddłużyć się, pozyskać inwestora i zdobyć środki obrotowe na produkcję. I zyski w 2005 r.

30 grudnia akcjonariusze Bytomia, notowanej na giełdzie spółki odzieżowej zamierzają podjąć uchwałę o emisji akcji.

— Będę głosował za — mówi Tomasz Sarapata, prezes spółki i jeden ze znaczących akcjonariuszy.

Kapitał ma wzrosnąć z 750 tys. akcji do 1,75 mln sztuk. Według obecnych notowań, wartość podwyższenia sięga 15 mln zł. Emisja będzie podzielona na transze i może zostać zredukowana. Od 200 tys. do 500 tys. akcji trafi do wierzycieli, od 100 tys. do 250 tys. do nowego, indywidualnego inwestora. W otwartej ofercie publicznej zaoferowanych zostanie od 100 tys. do 250 tys. walorów.

— Akcje trafią do wierzycieli objętych postępowaniem układowym. Co do nowego akcjonariusza, to na razie mogę powiedzieć, że mamy kilka ofert — dodaje Tomasz Saparata.

Bytom musi uzyskać środki na redukcję zadłużenia i zasilenie w kapitał obrotowy. Ma zbyt mało pieniędzy na rozwinięcie produkcji, a bez tego nie uda się osiągnąć rentowności.

Po trzech kwartałach firma ma 703 tys. zł straty netto w porównaniu z 340 tys. zł zysku w analogicznym okresie roku ubiegłego. Przychody ze sprzedaży sięgnęły 26,3 mln zł i były o 33 proc. większe. Wzrost duży, ale ciągle za mały, aby wypracowywać zyski.

— W tym roku nie uda się wyjść na zero, ale na wiosnę mamy już 15 mln zł zamówień na najbardziej rentowne produkty. Dobrze zapowiada się także jesień. Możemy podwoić przychody — zapowiada Tomasz Sarapata.

Inwestorzy giełdowi bardzo ciepło przyjęli decyzję Bytomia o podwyższeniu kapitału. Akcje podczas wczorajszej sesji zdrożały nawet o 14 proc. — do 16,45 zł. To najwyższy kurs w tym roku. Papiery rosły już przed podaniem oficjalnej informacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Pieniądze na złapanie oddechu