Pieniądze podlaskich Gazel

  • Marta Bellon
opublikowano: 19-03-2012, 00:00

Najbardziej dynamiczne firmy z województwa podlaskiego doskonale wiedzą, że zarobione pieniądze muszą pracować na dalszy rozwój firmy

„Puls Biznesu” nagrodził w ubiegły czwartek firmy z województwa podlaskiego. Tytuł Gazeli Biznesu 2011 powędrował do 120 przedsiębiorstw z tego regionu. Do tegorocznej edycji plebiscytu zakwalifikowało się o 34 więcej firm niż do poprzedniego rankingu.

Czekają na euro

Jedną z nagrodzonych firm jest Fargotex — handlująca tkaninami meblowymi i dekoracyjnymi. Spółka dystrybuuje kolekcje firan i zasłon, działa też w branży mody. Dostarcza produkty do krajów zachodnich, skandynawskich oraz na Litwę, Łotwę i Estonię.

— Dzięki temu, że działamy na różnych rynkach, mamy możliwość korzystania z oferty różnych banków. Podejście instytucji finansowych do finansowania naszej działalności oceniamy pozytywnie. W 2011 r. zanotowaliśmy dynamikę wzrostu przychodów o 28 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem — chwali się Józef Kosiorek, prezes Fargoteksu.

Gotówkę zgromadzoną na koncie zarządzający firmą traktuje jako bufor bezpieczeństwa, który przydaje się w sytuacji wahania kursów walut. Wtedy spółka uruchamia zapasy, by zniwelować te różnice. Józef Kosiorek niecierpliwie czeka na moment, w którym Polska wejdzie do strefy euro i tę gotówkę będzie można przeznaczyć na inne cele.

— Jesteśmy importerem, wejście do strefy euro bardzo by nam się opłaciło. Nasze władze stworzyły nam możliwość bycia w EU, ale cóż z tego, skoro musimy ponosić koszty związane z różnicą walut? — mówi prezes Kosiorek. Fargotex snuje plany rozwojowe, w tym roku przygotowuje ważną inwestycję — budowę magazynu logistycznego, która wystartuje w 2013 r.

Dobra robota

W gronie Gazel Biznesu na wysokim ósmym miejscu uplasowała się firma Meliorex, wykonująca instalacje wodno- -kanalizacyjne na terenie całej Polski. Spółka wciąż próbuje zdobywać nowe rynki. Czym? Dobrą pracą i marką, nad którą pracuje zgodnie z zasadą, że kolejne zdobyte zamówienia to pokłosie poprzedniej, dobrze wykonanej roboty.

Meliorex startuje w publicznych przetargach, ale pracuje też jako podwykonawca dużych firm budowlanych.

— Jeżeli wykonamy dobrą pracę, to zaraz zdobywamy dziesięć nowych kontraktów. Tak to działa. Niekiedy bardziej opłaca nam się pracować dla dużych firm, niż rywalizować w przetargach, w których jedynym kryterium jest najniższa cena. Niektóre projekty są wręcz nie do wykonania za takie ceny. Co pokazała sytuacja z autostradą A2 — mówi Antoni Paciorko, prokurent firmy Meliorex.

Zarobioną gotówkę firma inwestuje w sprzęt, który pomaga jej jeszcze lepiej wykonywać zlecone prace. — Nie „chomikujemy” tej gotówki. Pod koniec każdego roku kupujemy czy to samochody, maszyny czy koparki — mówi Antoni Paciorko.

Brytyjczycy płacą na czas

Pieniądze zgromadzone na kontach przez firmę ADB Furniture również pracują na dalszy rozwój firmy, która eksportuje meble do Wielkiej Brytanii. Firma stara się zapełnić portfel zamówień pół roku, a nawet rok do przodu.

— Nasz końcowy odbiorca — duże brytyjskie sieci handlowe — przygotowuje katalogi ze swoimi produktami. Jeśli nasze kolekcje pojawiają się w nich, to znaczy, że do końca danego okresu będziemy mieć na nie zamówienia.

To dla firmy dosyć stabilna sytuacja. Inwestujemy więc w magazyny wysokiego składowania, zapełniamy je, by być gotowym zrealizować wszystkie zamówienia. Nasz odbiorca jest w miarę stabilny. Płaci terminowo, dzięki temu mamy płynność finansową i jesteśmy w stanie realizować zamówienia na czas — podkreśla Danuta Bilbin, dyrektor firmy ADB Furniture.

ANCHOR

Firma zajmuje się wyposażaniem placówek zdrowotnych w sprzęt medyczny. Sprzedaje m.in. meble szpitalne, stetoskopy, dezynfektory, myjnie i szorowarki. Finansuje również inwestycje i modernizuje placówki zdrowotne. Jeśli placówkom z tej branży brakuje pieniędzy — służy pożyczką lub leasingiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane