Pieniądze to nie wszystko

Dorota Zawiślńska
opublikowano: 16-06-2019, 22:00

Rotacja pracowników w firmach w województwie opolskim jest wciąż spora, choć pracodawcy nie szczędzą im grosza.

Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) opublikowało raport dotyczący polityki płacowej przedsiębiorstw z regionu. Przygotowała go firma doradcza Korn Ferry. Opracowanie służy porównaniu widełek płacowych na rynku i odpowiada na pytanie, jakie wynagrodzenia podstawowe i bonusy oferują pracodawcy. Wysokość zarobków jest poufną częścią badania, dostępną tylko dla firm, które wzięły w nim udział. Z raportu wynika, że w ciągu ostatniego roku pensje opolskich pracowników wzrosły średnio o 9 proc.

— To rekordowy wynik nie tylko w historii badania firm z województwa opolskiego, ale także w skali całego sektora produkcyjnego w Polsce — podkreśla Agnieszka Białkowska z firmy Korn Ferry.

Zwraca uwagę, że od wielu lat płace na Opolszczyźnie były o ok. 6 proc. niższe od średniej ogólnopolskiej.

— Ta zmiana trendu może oznaczać, że pracodawcy odczuli rosnącą presję rynkową spowodowaną malejącą liczbą pracowników. W naszym kraju więcej osób opuszcza rynek pracy niż na niego wchodzi. Polska jest też jednym z państw najbardziej zagrożonych zjawiskiem starzenia się społeczeństwa. Poza tym emigracja utrzymuje się u nas na wysokim poziomie. Z kraju wyjeżdża rocznie ponad 100 tysięcy ludzi. Z danych GUS wynika, że za granicą przebywa około 2,5 mln Polaków. To wszystko odbija się na gospodarce i zmusza firmy do zmiany polityki płacowej — wyjaśnia Agnieszka Białkowska.

Według raportu najwyższe podwyżki otrzymali pracownicy najniższego szczebla i operacyjni.

— Stanowią oni najliczniejszą i najbardziej pożądaną grupę zatrudnionych na opolskim rynku — podkreśla ekspertka z Korn Ferry.

Zauważa, że rotacja pracowników w opolskich firmach wciąż jest spora. Wynosi aż 18 proc.

— To oznacza, że pracodawcom nie jest łatwo zatrzymać podwładnych w przedsiębiorstwach — zaznacza Agnieszka Białkowska.

Roland Wrzeciono, dyrektor OCRG, podkreśla ponadto, że raport ma dać przedstawicielom biznesu odpowiedź, ile należy płacić pracownikom, aby nie odchodzili do konkurencji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy