Pieniądze wydane na stadion częściowo powrócą do grupy KGHM

Ewa Szczecińska
opublikowano: 03-09-2007, 00:00

KGHM dał 100 mln zł na budowę stadionu w Lubinie. Część kwoty wróci do grupy.

KGHM dał 100 mln zł na budowę stadionu w Lubinie. Część kwoty wróci do grupy.

To był jeden z większych jednorazowych wydatków Polskiej Miedzi. 100 mln zł trafiło do klubu piłkarskiego Zagłębie Lubin z przeznaczeniem na budowę nowego stadionu. Mamy dla inwestorów KGHM dobrą wiadomość. Część tych pieniędzy zostanie w grupie, a konkretnie — zarobi je Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa (buduje m.in. warszawskie metro). Spółka zależna weszła w skład konsorcjum, które wygrało przetarg na wykonawstwo przedsięwzięcia. Partnerem PeBeKa jest duża niemiecka grupa Hochtief, bez której miedziowa spółka nie poradziłaby sobie z realizacją projektu.

— Nasze firmy „znalazły się” przy okazji dowiadywania się o szczegóły przetargu i tak w kilka miesięcy udało nam się nawiązać współpracę. Nasz szczegółowy udział w przedsięwzięciu będzie jeszcze omawiany. Najważniejsze warunki są już zapisane w umowie, ale takich szczegółów nie ujawniamy — mówi Andrzej Matławski z PeBeKa.

Tempo jest rzeczywiście oszałamiające. Od momentu zapowiedzi i nagłośnienia akcji „budujemy stadion” minęły do dziś niespełna cztery miesiące. Przetarg na projekt i wykonawcę przedsięwzięcia ogłoszono pod koniec kwietnia, nie mając jeszcze oficjalnego potwierdzenia, że KGHM przekaże pieniądze na modernizację. Dziś na oficjalnej stronie klubu można przeczytać, że ta szybkość w pokonaniu formalności jest zasługą specjalnego zespołu ds. budowy stadionu powołanego przy KGHM. Procedura przetargowa została oparta na modelu design and build, czyli projektuj i buduj, co, jak wyjaśniono, „gwarantowało szybkość całego postępowania”.

Budowa stadionu ma ruszyć jesienią. Zakończy się w 2010 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Szczecińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu