Pieniądze z CO 2  pójdą na sieci

AMB
opublikowano: 09-07-2009, 00:00

Jeszcze w tym roku Polska ma szansę upłynnić część nadwyżki uprawnień do emisji CO2.

Jeszcze w tym roku Polska ma szansę upłynnić część nadwyżki uprawnień do emisji CO2.

50-100 mln ton — tyle, według Macieja Nowickiego, ministra środowiska, wynoszą polskie nadwyżki uprawnień do emisji CO2, które możemy sprzedać innym krajom. Jak twierdzi minister, są szanse na podpisanie pierwszych umów jeszcze w tym roku. Zakupem jest zainteresowana m.in. Japonia, Hiszpania, Irlandia, Portugalia i Niemcy. Według Macieja Nowickiego, obecnie prowadzone są "równoległe konsultacje", których efektów można się spodziewać w ciągu 2-3 miesięcy.

Wpływy ze sprzedaży praw do emisji CO2 (obecna cena z giełd europejskich to blisko 13 EUR za tonę), zdaniem ministerstwa, mogłyby zostać przeznaczone m.in. modernizację sieci energetycznych. Ułatwiłoby to przyłączanie do krajowego systemu elektrowni wiatrowych. Ich rozwój to element programu zwiększenia udziału źródeł odnawialnych w krajowej produkcji energii. Unijny pakiet energetyczno-klimatyczny zakłada, że w 2020 r. udział ten powinien wynosić 15 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AMB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy