Pieniądze z południa Europy wyciekają do Niemiec

KŁ, Bloomberg
opublikowano: 24-02-2012, 13:28

Pieniądze z południa Europy wyciekają, ponieważ klienci wycofują depozyty z Grecji, Hiszpanii i Włoch, by ulokować je w mniej zadłużonych państwach takich jak Niemcy – informuje Bloomberg.

Depozyty w Grecji stopniały o 28 proc. ze szczytu w czerwcu 2009 r. do 169 mld EUR w grudniu, wynika z danych zebranych przez agencję Bloomberg. W Hiszpanii w ciągu pięciu depozyty stopniały o 5 proc. do 974 mld EUR w listopadzie i były na najniższym poziomie od 18 miesięcy.

Tymczasem kwota zdeponowanych pieniędzy w Niemczech wzrosła o prawie 10 proc. od maja 2010 r., gdy Grecji przyznano pierwszą pomoc finansową. Od końca 2009 r., z wyjątkiem pięciu miesięcy, depozyty rosły każdego miesiąca, by na koniec 2011 r. wynieść 2,15 bln EUR.

- Największe ryzyko systemowe grozi nam wtedy, gdy ludzie stracą zaufanie I nie będą chcieli już trzymać swoich pieniędzy w Hiszpanii, Portugalii, czy we Włoszech. Wówczas sens będzie miało ulokowanie dla bezpieczeństwa pieniędzy w Niemczech. To ryzyko nie jest zdyskontowane przez rynki. Zagrożenie jest w bankach – powiedział Dario Perkins, ekonomista z londyńskiego Lombard Street Research.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ, Bloomberg

Polecane