Pieniądze z UE pozwolą na modernizację i wzrost zatrudnienia

14-05-2004, 21:11

PAP: Przynależność do UE pozwoli Polsce zabsorbować ponad 80 mld zł na cele modernizacyjne. Środki te zostaną wydane m.in. na inwestycje w infrastrukturę i przyczynią się do rozwiązania problemów społecznych oraz zwiększania zatrudnienia - powiedział w Sejmie premier Marek Belka na zakończenie piątkowej debaty nad jego expose.

Premier wyjaśniał, że w ciągu najbliższych dwóch i pół roku Polska będzie mogła wydać 80 mld zł. Będzie to suma środków z funduszy UE oraz pieniędzy krajowych - pochodzących z budżetu państwa, z budżetów samorządów i ze źródeł prywatnych. Nie wlicza się tu dopłat bezpośrednich i obszarowych dla rolnictwa oraz środków, które napłyną w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.

"My byśmy tych pieniędzy nie wydali na cele modernizacyjne. Prawdopodobnie nie wydalibyśmy ich w ogóle, albo wydali na cele konsumpcyjne" - powiedział.

"Co się z tym wiąże, rozpoczynamy nienotowany bezprecedensowy w polskiej historii program robót publicznych, który jest wymuszony przez konsumpcję tych funduszy" - powiedział Belka.

"Wydamy te pieniądze w dużej mierze na inwestycje komunalne, na duże inwestycje infrastrukturalne, na inwestycje w ochronie środowiska, na prawie wszystkie dziedziny życia. Tam będą zatrudnieni ludzie" - dodał.

Belka podkreślał, że w polityce społecznej dysponujemy instrumentami w postaci środków pochodzących "po części z Brukseli, a po części z naszego budżetu, bo nas do tego zmuszają te przepisy".

"Mamy się wreszcie czym posłużyć, żeby te problemy zacząć rozwiązywać. Dlatego ja jestem optymistą" - powiedział.

Premier przyznał jednak, że wydatki rzędu 80 mld zł stanowią utrudnienie z punktu widzenia równowagi finansów publicznych.

"To jest ból głowy każdego kolejnego ministra finansów, żeby zrównoważyć finanse państwa" - zauważył.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Pieniądze z UE pozwolą na modernizację i wzrost zatrudnienia