Czytasz dzięki

Pieniędzy nie ma nawet w depozycie

Marcin Goralewski
opublikowano: 17-10-2006, 00:00

Sąd już otrzymał, ale jeszcze nie rozpatrzył wniosku o złożenie przez Deutsche Telekom ponad 2 mld zł depozytu za 48 proc. udziałów PTC.

Do Sądu Rejonowego dla Warszawy Woli (drugi wydział cywilny) wpłynął wniosek Deutsche Telekom (DT) o złożenie depozytu związanego z zapłatą 2,3 mld zł za realizację opcji zakupu 48 proc. udziałów Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC). Według naszych informacji nie został on rozpatrzony przez sędziego. Niemcy nie wykonali więc przelewu pieniędzy, na co wskazywały ostatnie wypowiedzi przedstawicieli spółki. Sąd może odmówić przyjęcia pieniędzy. Nie udało się nam ustalić, kiedy sąd zajmie się wnioskiem.

Wczoraj informowaliśmy, że DT nie przeleje pieniędzy bezpośrednio do Elektrimu, by spółka mogła spłacić wierzycieli. Takie sugestie padły podczas ostatniej rozprawy upadłościowej spółki. Kolejna rozprawa 27 października.

Niemiecki operator tłumaczy, że złożenie depozytu jest najwłaściwszym rozwiązaniem z uwagi na roszczenia do tych pieniędzy zgłaszane przez wiele podmiotów. We wniosku DT musi jednak wskazać podmiot, któremu pieniądze mają zostać wypłacone oraz wskazać przesłanki takiej wypłaty. Szykuje się więc kolejna sądowa awantura, bowiem roszczenia z pewnością wysunie Elektrim Telekomunikacja, który uważa, że ma prawo do 48 proc. udziałów PTC.

Postępowanie o złożeniu depozytu toczyć się będzie w trybie nieprocesowym, choć sąd może wyznaczyć rozprawę.

— Po rozpoznaniu wniosku zapada postanowienie, którym sąd oddala wniosek bądź go uwzględnia, zezwalając na złożenie określonej kwoty w depozycie sądowym. Wskazuje komu ma być wypłacona i pod jakimi warunkami, np. po przedstawieniu odpowiednich dokumentów, po wykazaniu określonych okoliczności — tłumaczy Tomasz Wojciechowski, przewodniczący II Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy.

Wpłacone środki przechowuje się na nieoprocentowanym rachunku sądu. Podobne postępowanie przeprowadza się przy wypłacie depozytu. W obu przypadkach istnieje możliwość zaskarżenia decyzji do sądu okręgowego.

Dlaczego DT chce złożyć depozyt? W ten sposób skutecznie przejmie papiery PTC, stając się niemal 100-procentowym udziałowcem największego w kraju operatora telefonii komórkowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Polecane