Pierwsi lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego podpisują umowy z NFZ

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 30-12-2005, 17:28

Pierwsi lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego (PZ) podpisują umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia - poinformowała w piątek po południu rzeczniczka podlaskiego oddziału NFZ Grażyna Pawelec.

Pierwsi lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego (PZ) podpisują umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia - poinformowała w piątek po południu rzeczniczka podlaskiego oddziału NFZ Grażyna Pawelec.

W województwach: lubelskim, dolnośląskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i podlaskim wpływały w piątek "pojedyncze oferty" od lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego, którzy chcą pracować po 1 stycznia - powiedziała na konferencji prasowej Pawelec, powołując się na informacje z innych oddziałów NFZ, jakie dotarły do podlaskiego oddziału funduszu.

Dodała, że jeśli chodzi o Podlasie, to w delegaturze oddziału NFZ w Łomży wpłynęły trzy oferty od lekarzy z PZ. Zdaniem rzeczniczki, są to pierwsze sygnały, że coś się zmienia.

Dr Włodzimierz Bołtruczuk z PZ w Podlaskiem powiedział PAP, że nic mu nie wiadomo o tym, by jacyś lekarze z Porozumienia składali oferty do NFZ, ale zaznaczył, że zawsze mogą się zdarzyć osoby, które mają inne zdanie niż większość. "My nikogo do niczego nie zmuszamy" - dodał.

Podlaski NFZ przedstawił w piątek po południu dziennikarzom awaryjny plan zabezpieczenia świadczeń lekarskich w regionie na wypadek jeśli 2 stycznia lekarze skupieni w PZ nie otworzą swych gabinetów. NFZ przedstawił szczegółową listę 68 placówek (w tym 16 w samym Białymstoku): przychodni lekarskich, ambulatoriów pogotowia ratunkowego i szpitalnych izb przyjęć, gdzie po porady będą się mogli zgłaszać pacjenci.

NFZ uruchamia też specjalne infolinie, gdzie każdy będzie mógł uzyskać informacje o najbliższej placówce, gdzie będzie mógł się zgłosić. Numery telefonów w Podlaskiem (Białystok: 085-9488, 085-7459500, Łomża: 086-2168840, Suwałki: 087-5620250). Lista placówek będzie też dostępna na stronie internetowej NFZ.

NFZ zapewnia, że każdy lekarz, który przyjmie pacjenta po nowym roku dostanie 18 zł za poradę. Pawelec powiedziała, że to korzystne finansowo dla NFZ. Dwa lata temu, gdy lekarze z PZ nie otworzyli swoich gabinetów, dziennie w Podlaskiem z porad w podstawowej opiece zdrowotnej korzystało 12 tys. osób.

Jak dotąd kontrakty na świadczenia lekarskie w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) w Podlaskiem mają 44 podmioty, 221 jest bez umów. Najlepsza sytuacja jest w tych powiatach, gdzie POZ prowadzą powiatowe szpitale. Prawie 100 proc. świadczeń jest zabezpieczonych w powiatach hajnowskim, monieckim, sejneńskim, sokólskim. Najgorsza sytuacja jest w samym Białymstoku - przyznał wicedyrektor ds. medycznych podlaskiego NFZ Grzegorz Łojewski. Powtórzył, że "na obecną chwilę zabezpieczenie świadczeń w POZ w regionie wynosi 27 proc.".

POZ w Podlaskiem skupia 180 niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej lekarskich i pielęgniarskich - poinformował Bołtruczuk. Według niego, obejmują one swoją opieką około 90 proc. pacjentów w regionie, czyli 900 tys. osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane