Pierwsza osoba zwolniona na mocy ustawy o sygnalistach

DI, PAP
opublikowano: 21-11-2017, 22:00

Ustawa ułatwia wykrywanie przypadków korupcji

Pięć dni po uchwaleniu przez parlament Włoch ustawy umożliwiającej informowanie o nieprawidłowościach w urzędach i firmach, w tym o korupcji, z pracy na mocy jej przepisów zwolniono pierwszą osobę.

Włoskiej ustawie nadano angielską nazwę Whistleblowing, jak określa się alarmowanie o nieprawidłowościach w instytucji lub firmie. Nowe przepisy przewidują ochronę tożsamości oraz gwarancję zatrudnienia dla osoby zgłaszającej takie przypadki, czyli tzw. sygnalisty, a także to, że nie zostaną podjęte wobec niej żadne kroki odwetowe.

Taki pracownik nie może zostać ukarany, przeniesiony na inne stanowisko lub pozbawiony części kompetencji i obowiązków. Pierwszym miejscem, gdzie zastosowano nową ustawę, jest zarząd miasta na rzymskim Kapitolu. Na podstawie nowego prawa zwolniona została pracownica urzędu do walki z korupcją, która uchylała się od wykonywania obowiązków i oddalała się z miejsca pracy zaraz po podbiciu karty zegarowej.

W marcu została zauważona przez jedną z zatrudnionych tam osób, gdy wychodziła rano z urzędu. Po tym sygnale była obserwowana przez straż miejską, która stwierdziła, że wiele razy opuszczała urząd. Stanie przed sądem w grudniu, gdzie odpowie za uchylanie się od pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane