Pierwsza strata Cathay Pacific Airways od ośmiu lat

opublikowano: 15-03-2017, 07:02

Cathay Pacific Airways, największy międzynarodowy przewoźnik lotniczy w Azji nie zaliczy ubiegłego roku do udanych. Po raz pierwszy bowiem od 2008 r. spółka z Hongkongu odnotowała stratę netto, donosi Bloomberg.

W 2016 r., jak wynika z opublikowanego w środę raportu rocznego, wynik netto sięgnął -575 mln HK$ (-74 mln USD). Strata była zaskoczeniem dla rynku, gdyż mediana oczekiwań ekonomistów zakładała zysk netto na poziomie 450 HK$. Przychody przewoźnika obniżyły się o 9,4 proc. do 92,8 mld HK$.

Cathay Pacific Airways
Zobacz więcej

Cathay Pacific Airways fot. Bloomberg

Wśród głównych przyczyn azjatycki tuz wymienia znaczący wzrost konkurencji, szczególnie ze strony tanich przewoźników niskobudżetowych, oraz niższe od oczekiwań przeloty premium z Hongkongu. Spółka ocenia, że również bieżący rok będzie stał pod znakiem wielu wyzwań. M.in. z tego powodu zdecydowała się zrezygnować z dywidendy w drugiej połowie roku. Eksperci oczekiwali, że wyniesie ona 0,27 HK$ na akcję.

Poprzednia strata, zrealizowana w 2008 r. opiewała na kwotę 8,7 mld HK$.

Na reakcję giełdowych inwestorów nie trzeba było długo czekać. Podczas środowych notowań akcje przewoźnika zostały przecenione o około 7 proc. co jest największą dzienną przeceną od 17 sierpnia 2016 r.  

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu