Pierwsze decyzje prezes UKE w zakresie liberalizacji rynku

Polska Agencja Prasowa SA
10-05-2006, 14:15

Wydanie decyzji dotyczącej hurtowej sprzedaży dostępu do internetu szerokopasmowego (tzw. Bit Stream Access) przez TP oraz dotyczącej umów dzierżawy łączy telekomunikacyjnych od TP - to pierwsze decyzje nowej prezes UKE Anny Streżyńskiej.

Wydanie decyzji dotyczącej hurtowej sprzedaży dostępu do internetu szerokopasmowego (tzw. Bit Stream Access) przez Telekomunikację Polską (TP) oraz dotyczącej umów dzierżawy łączy telekomunikacyjnych od TP - to pierwsze decyzje nowej prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) Anny Streżyńskiej.

    Jak poinformowała nowa prezes, przyjęcie w środę przez UKE umowy ramowej określającej warunki dostępu przez innych operatorów do pętli lokalnej TP (czyli gniazdka abonenta linii telefonicznej) ma uwolnić rynek szerokopasmowego dostępu do internetu i transmisji danych oraz umożliwić operatorom oferowanie tych usług (podobnych do Neostrada TP) klientom Telekomunikacji Polskiej.

    "W ten sposób otwieramy pole do dużych obniżek cen w zakresie dostępu do internetu" - podkreśliła Streżyńska.

    Dodała, że inni operatorzy będą mogli kupować usługi dostępu do internetu od TP po cenie hurtowej, która została ustalona na 51  proc. ceny detalicznej spółki, a następnie odsprzedać je klientom.

    Prezes wyjaśniła, że decyzji został nadany rygor natychmiastowej wykonalności, co oznacza, iż odwołanie się od nich do sądu nie powoduje zawieszenie ich wykonywania.

    "Za każdym razem, gdy do TP zgłosi się operator zainteresowany skorzystaniem z decyzji dotyczącej Bit Stream Access, TP będzie miała 3 miesiące na podpisanie z nim umowy. Jeśli tak się nie stanie, to operator będzie mógł wystąpić do Urzędu o administracyjne rozstrzygnięcie sporu w ciągu 3 miesięcy" - powiedziała Streżyńska.

    Druga decyzja podpisana w środę obniża od 14 do 22 proc. ceny dzierżawy przez operatorów alternatywnych łączy telekomunikacyjnych od TP. Jak poinformowała prezes, poprzez obniżkę cen dzierżawy decyzja ma doprowadzić do spadku cen detalicznych oraz ułatwić nawiązywanie współpracy pomiędzy TP a operatorami alternatywnymi.

    Streżyńska podkreśliła na konferencji, że oprócz wydawania decyzji liberalizujących rynek, UKE skoncentruje się także na ich skutecznej egzekucji.

    "Urząd nie będzie już przepraszał, że żyje, tylko będzie egzekwował prawo" - stwierdziła. W tym celu została w Urzędzie powołana nowa komórka - Departament Kontroli i Egzekucji - a w przygotowywanej przez resort transportu nowelizacji prawa telekomunikacyjnego zostaną zwiększone uprawnienia Urzędu w tym zakresie (m.in. wprowadzenie instytucji wykonania zastępczego i nadanie karą rygoru natychmiastowej wykonalności).

    Według prezes, UKE w maju wyda następne oczekiwane przez rynek decyzje, dotyczące m.in. wprowadzenia roamingu krajowego w telefonii komórkowej (umożliwi to rozpoczęcie działalności operatorom wirtualnym). Urząd rozstrzygnie też spór pomiędzy TP a Tele 2 Polska w sprawie hurtowego zakupu abonamentu (WLR). Obie te decyzje przyczynią się - jak zapewniła Streżyńska - do dalszego spadku cen usług telekomunikacyjnych. Podczas konferencji szacowała, że już w przyszłym roku w kieszeniach Polaków na skutek działań UKE może zostać 3-4 mld zł.

    Streżyńska powiedziała, że wyników przetargu na wolne częstotliwości dla telefonii komórkowej GSM 1800 można spodziewać się pod koniec tego tygodnia. Dodała, że obecnie sprawdza prawidłowość części formalnej przetargu i nie jest w stanie powiedzieć, jakim rozstrzygnięciem zakończy się przetarg.

    UKE wydał także decyzję odmawiającą odroczenia momentu wejścia w życie obowiązku świadczenia usług przenoszenia numerów pre-paid w sieciach telefonii komórkowej. Taki obowiązek nałożyła na operatorów ostatnia nowelizacja prawa telekomunikacyjnego. Ta usługa w sieciach stacjonarnych i komórkowych jest udostępnionaklientom od stycznia br.

    Streżyńska poinformowała, że nie będzie łączyła funkcji prezesa UKE i wiceministra transportu. "Premier Kazimierz Marcinkiewicz nie powołał mnie w skład kierownictwa ministerstwa transportu. Można powiedzieć, że moja misja w ministerstwie skończyła się" - powiedziała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Pierwsze decyzje prezes UKE w zakresie liberalizacji rynku