Pierwsze fundusze akcji oddały roczne zyski

Anna Borys
opublikowano: 21-12-2007, 00:00

Już trzy fundusze inwestujące na warszawskim parkiecie oddały zyski z ostatniego roku. Najsłabszy wynik w ostatnich 12 miesiącach ma KBC Portfel VIP Subfundusz Akcyjny. Jego klienci stracili w tym okresie 4,08 proc. Pod kreską wylądował fundusz Fortis subfundusz Fortis Akcji. Wartość jego jednostki inwestycyjnej zjechała w tym okresie o 2,3 proc. Na czerwono jest już także otwarty KBC Akcyjny. Wypracował on stopę zwrotu w ostatnim roku na poziomie -1,34 proc. Warto zauważyć, że najlepszy fundusz w kategorii akcji krajowych jest nadal na plusie i to zdecydowanie. PKO/Credit Suisse Akcji Małych i Średnich Spółek w ostatnim roku może się pochwalić wynikiem na poziomie +31,55 proc.

Należy podkreślić, że najsłabsze fundusze wypadły zdecydowanie gorzej niż cały rynek. W ostatnich 12 miesiącach warszawski parkiet zyskał 5,53 proc. Indeks blue chipów stracił 0,15 proc. Lepiej radziły sobie maluchy. sWIG80 skoczył 22,29 proc., zaś mWIG40 zyskał 5,67 proc. Czy innym produktom również pogorszą się wyniki? Niestety, na to wygląda. Najbliższe miesiące nie powinny przynieść ostatecznego rozstrzygnięcia na światowych rynkach, w tym na GPW.

Można się spodziewać, że warszawski parkiet będzie się poruszał pod dyktando zmian na Wall Street. Kryzys w sektorze kredytów hipotecznych nadal trwa. Zakończy się, gdy giełdy zdyskontują wszystkie negatywne informacje związane z ryzykownymi papierami. Przybywa jednak optymistów. Wielu analityków prognozuje, że druga połowa przyszłego roku będzie już znacznie lepsza dla klientów funduszy akcyjnych.

Anna Borys

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu