Pierwsze lekcje z oświatowego PPP

ANP
opublikowano: 24-05-2012, 09:13

Zawoja, Niepołomice, warszawska Białołęka spróbują zdać egzamin z partnerstwa z prywatnym biznesem.

Niewielka, licząca kilka tysięcy mieszkańców, małopolska gmina Zawoja, ma szansę przetrzeć szlak oświatowym projektom w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Ogłosiła właśnie postępowanie na budowę szkoły z basenem. Wartość prac budowlanych oszacowano na 20 mln zł brutto.
- Jeżeli postępowanie zakończy się sukcesem, będziemy mogli mówić o modelowym projekcie PPP, możliwym do zastosowania w wielu gminach – mówi Rafał Cieślak, radca prawny z Kancelarii Doradztwa Gospodarczego.

Wkładem własnym podmiotu publicznego będą projekt i grunt. Zadaniem partnera prywatnego będzie sfinansowanie budowy i zarządzanie obiektem przez maksymalnie 30 lat, a jego wynagrodzeniem opłata za dostępność przekazywana przez podmiot publiczny. Zainteresowane firmy do połowy czerwca mają czas na składanie wniosków o udział. Pierwsi chętni już są.
– Jesteśmy zainteresowani oświatowymi przedsięwzięciami w PPP. Analizujemy projekt i prawdopodobnie wystartujemy – mówi Michał Piotrowski, kierownik działu PPP w Warbudzie.
– Zawoja jest zdeterminowana. Jest też elastyczna i wiele kwestii zamierza ustalić dopiero podczas negocjacji. To plus dla samorządu. My też jesteśmy zainteresowani inwestycją – mówi Wojciech Cholewa, pełnomocnik zarządu ds. PPP w ABM Solid.
W postępowaniu nie wystartuje Hochtief Development Poland, ale jego przedstawiciele trzymają kciuki za to przedsięwzięcie.
– Przykład Zawoi będzie bardzo cenny, bo przetrze szlak kolejnym projektom. Jednak obawiam się, że ze względu na skalę przedsięwzięciem będą zainteresowani raczej mniejsi gracze – mówi Katarzyna Renke, junior development manager w Hochtief Development Poland.

Firma nie wyklucza jednak udziału w podobnych przedsięwzięciach PPP z sektora oświatowego. Te wkrótce mogą się wkrótce pojawić. W lipcu drugą próbę budowy szkoły w PPP podejmą Niepołomice, gdzie kosztem 15 mln zł ma powstać energooszczędny budynek. Partner ma zarządzać nim przez 15 lat.
W przyszłym roku z postępowaniem w formule PPP może wystartować warszawska Białołęka.
– Jeśli chodzi o zaplecze edukacyjne, jesteśmy w trudnej sytuacji. Mamy pieniądze na budowę trzech placówek, ale w planach są jeszcze dwie wraz z przedszkolami i żłobkami. I te właśnie chcemy zrealizować w PPP – mówi Jacek Kaznowski, burmistrz Białołęki.
Każda szkoła mogłaby przyjąć 800 uczniów. Koszt budowy jednej to około 25 mln zł. Obie placówki mają rozpocząć działalność już w 2015 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane