Pierwsze lotnisko z obcym inwestorem

Mira Wszelaka
25-02-2008, 00:00

Do portu lotniczego w Bydgoszczy wejdzie austriacki Meinl. Może objąć nawet do 49 proc. udziałów.

Do portu lotniczego w Bydgoszczy wejdzie austriacki Meinl. Może objąć nawet do 49 proc. udziałów.

Port w Bydgoszczy będzie pierwszym polskim portem lotniczym z kapitałem zagranicznym. Po trwających blisko rok negocjacjach dotychczasowym udziałowcom udało się dojść do porozumienia z austriackim Meinl Airports International w sprawie objęcia do 49 proc. udziałów. Z podjęciem decyzji, której inicjatorem było miasto Bydgoszcz, zwlekał urząd marszałkowski.

— Uzgodniliśmy, że decyzja o podwyższeniu kapitału docelowo do 49 proc. zapadnie na najbliższym walnym zgromadzeniu spółki. Wtedy też będzie można coś więcej powiedzieć o szczegółach nowej emisji — mówi Edward Hartwich, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Aktywny inwestor

Zdaniem Krzysztofa Wojtkowiaka, p.o. prezesa i przewodniczącego rady nadzorczej, przeciąganie przez marszałka podjęcia decyzji sporo spółkę kosztowało.

— Nie chodzi tylko o utracone szanse i korzyści. Na szczęście teraz wszystko jest na dobrej drodze. 10 marca walne ma zatwierdzić porozumienie i zaraz potem zwrócimy się z wnioskiem do Urzędu Lotnictwa Cywilnego — mówi Krzysztof Wojtkowiak.

Meinl dość aktywnie zaangażował się w inwestycje lotniskowe w naszym kraju. Niedawno wyłożył 210 mln zł w tworzące się lotnisko w Sochaczewie, obejmując 40 proc. udziałów.

Port w Bydgoszczy na inwestycje potrzebuje ponad 200 mln zł. Blisko 23,5 mln EUR może uzyskać z Regionalnego Programu Operacyjnego. Do tej kwoty musi dołożyć drugie tyle.

Nowy prezes

Bydgoski port postanowił też poszukać prezesa. Po odwołaniu jesienią Marcina Hydzika funkcję tę sprawowało dwóch pełniących obowiązki.

— Zgłoszenia będziemy przyjmować do 10 marca. 11 marca kandydatury rozpatrzy rada nadzorcza, która w ciągu kilku dni podejmie decyzję — mówi Krzysztof Wojtkowiak.

Rosja, Turcja, a teraz Polska

Meinl Airports International jest lotniskową spółką holdingu Meinl, notowaną na austriackiej giełdzie. W 2007 r. Meinl nabył m.in. rosyjski port lotniczy w Ułan Ude (w okolicach jeziora Bajkał) i pierwszy 10,1-procentowy pakiet tureckiego operatora lotnisk. W Polsce posiada już 40 proc. udziałów w spółce przekształcającej wojskowy port lotniczy Sochaczew w cywilny oraz planuje objęcie do 49 proc. udziałów w porcie w Bydgoszczy. Druga akwizycja odbędzie się dwustopniowo i wymaga zgody Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Pierwsze lotnisko z obcym inwestorem