Pierwsze od ponad 10 lat odwrócenie fragmentu krzywej rentowności obligacji USA

opublikowano: 04-12-2018, 07:15

Fragment krzywej rentowności USA „odwrócił się” po raz pierwszy od ponad dekady. To może być sygnał, że rynek liczy na bliski koniec cyklu podwyżek stóp.

Spread między rentownościami obligacji 3- i 5-letnich spadło minus 1,4 pkt. bazowego w poniedziałek. Ostatni raz zdarzyło się tak w 2007 roku. Uważniej obserwowany jest spread między rentownością obligacji 2- i 10-letnich, postrzegany jako sygnalizator recesji. Spadł poniżej 15 pkt. bazowych. Ten fragment krzywej rentowności jest najbardziej płaski od 2007 roku.

Niektórzy analitycy twierdzą, że ostatnie zmiany krzywej rentowności długu USA wynikają z wzrostu popytu na ryzyko po ogłoszeniu rozejmu w wojnie handlowej między USA i Chinami. Inni uważają, że większe znaczenie mają oczekiwania dotyczące cyklu podwyżek stóp w USA.

- Pełne odwrócenie mogłoby odzwierciedlać uwzględnienie w cenach przez rynek rozpoczęcia obniżek stóp w 2020 roku – powiedział Gennadiy Goldberg, strateg z TD Securities.

Spread między kontraktami futures na eurodolara na grudzień 2018 i grudzień 2019, miara oczekiwań dotyczących podwyżek stóp, sięgnął 27 pkt. bazowych w poniedziałek, co oznacza, że rynek spodziewa się tylko jednej podwyżki stóp o 25 pkt. bazowych przez Fed.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane