Pierwszy "chiński" Airbus trafił do przewoźnika

MD
opublikowano: 23-06-2009, 10:06

Chińczycy przekazali we wtorek przewoźnikowi pierwszego zmontowanego w ich kraju Airbusa A320. Fabryka w  Tianjin, niedaleko Pekinu, ma ich dostarczyć w tym roku jeszcze 10.

Pierwszy A320, który zmontowano w Chinach, ma trafić do linii Sichuan Air. Będzie od środy obsługiwał połączenia między Pekinem, Szanghajem i Guangzhou.

Do końca 2011 roku Chińczycy chcą zwiększyć ilość montowanych Airbusów do czterech miesięcznie. Europejski koncern jest przekonany, że to nie zaspokoi popytu. Do 2016 roku fabryka w Tianjin chce zmontować łącznie 286 samolotów.

Laurence Barron, szef Airbusa w Chinach powiedział, że spółka rozważy sprzedaż maszyn zmontowanych w Tianjin na rynkach zagranicznych, ale dopiero po zaspokojeniu popytu na miejscowym rynku.

- Powinniście traktować Tianjin tak samo jak Tuluzę czy Hamburg – powiedział. – Nie ma powodu, aby linie lotnicze spoza Chin nie kupowały A320 „made-in-China” w przyszłości – dodał.

Europejski koncern szacuje, że Chiny będą potrzebowały do 2026 roku łącznie 3238 samolotów pasażerskich łącznej wartości ok. 390 mld USD.

Airbus ma dostarczyć w tym roku 70 samolotów A320 do Chin, uwzględniając te, zmontowane w Tianjin. 

MD, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane