Pierwszy dzień na minusie

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 10-12-2004, 00:00

Premiera Polcoloritu wypadła bardzo blado w porównaniu z lipcowym debiutem konkurencyjnej Nowej Gali. To już nie ten klimat na rynku…

Latem Ceramika Nowa Gala zyskała na starcie notowań giełdowych 17 proc. Kto liczył na podobne zyski z wczorajszego debiutu Polcoloritu, mocno się zawiódł. Tylko w pierwszych minutach handlu kurs akcji i PDA producenta płytek ceramicznych z okolic Jeleniej Góry rósł blisko 1,5 proc., do 4,36 zł. Później zaczęła się jazda w dół. Na zamknięciu płacono 4,07 zł za akcję, 5,3 proc. poniżej ceny emisyjnej. Analitycy pocieszają jednak, że Polcolorit ma silne fundamenty i nie zrobi psikusa nowym udziałowcom obniżając prognozy, co zdarzało się wcześniejszym debiutantom.

Sprzedał się za drogo...

Polcolorit sprzedał akcje po 4,3 zł za sztukę. Choć cena ta nie dawała inwestorom dyskonta, popyt na papiery spółki czterokrotnie przewyższył oferowaną pulę.

— Debiut nie był zbyt udany, ale wierzymy w spółkę i jej perspektywy. Teraz ruszamy z budową fabryki — nie zraża się Wiktor Marconi, członek zarządu spółki.

— Powodem spadku w pierwszym dniu handlu była stosunkowo wysoka cena emisyjna i pogorszenie koniunktury giełdowej. Odwołane emisje i ostatnie debiuty gigantów przegrzały rynek. Dodatkowo w ofercie spółki małą rolę odgrywali drobni inwestorzy. A to zwykle ich zaangażowanie wywołuje skok kursu w dniu debiutu. Nie obawiałbym się o mocniejsze spadki, bo Polcolorit to dobra firma — ocenia Wojciech Szymon Kowalski, niezależny analityk giełdowy.

...choć obiecuje zyski

Wartość oferty spółki przekroczyła 140 mln zł. Większość kwoty trafi do Barbary Marconi, która pozostanie głównym udziałowcem. Około 40 mln zł uzyskała spółka na budowę fabryki. W rękach nowych akcjonariuszy znalazło się 43,8 proc. kapitału. W tym roku spółka spodziewa się 16 mln zł zysku netto przy przychodach 97 mln zł. Rok wcześniej było to odpowiednio 9,6 mln zł i 76,6 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Pierwszy dzień na minusie