Pierwszy komercyjny lot z dodatkiem biopaliwa

opublikowano: 03-10-2018, 18:28

Znany brytyjski przedsiębiorca, sir Richard Branson, przywitał Boeinga 747 swojej linii Virgin Atlantic na lotnisku Gatwick w Londynie, który jako pierwszy wykonał lot na mieszance zwykłego paliwa lotniczego i biopaliwa.

Branson oświadczył, że to „historyczny dzień”.

Zobacz więcej

Richard Branson, fot. Bloomberg

- To paliwo jest czystsze niż normalne paliwo lotnicze – powiedział. - W ujęciu globalnym, gdyby całe paliwo mogło pochodzić z recyklingu zrobiłoby to ogromną różnicę w sprawie klimatu – dodał.

W zbiornikach Boeinga 747 znajdowała się mieszanka, której 5 proc. stanowiło biopaliwo. Powstało w drodze konwersji emitowanych wcześniej do atmosfery gazów przemysłowych w etanol. Biopaliwo wyprodukował start-up LanzaTech. Ma ono certyfikat pozwalający na nawet 50 proc. udział w mieszance paliwa napędzającego silniki samolotu. LanzaTech twierdzi, że „zrównoważone” paliwo pozwala na redukcję gazów cieplarnianych „o co najmniej 65 proc.) w porównaniu z paliwem konwencjonalnym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, PA Tech

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu