Pierwszy millenials może zostać szefem rządu w Austrii

opublikowano: 02-10-2017, 22:00

Jeśli w nadchodzących wyborach do ausriackiego parlamentu wygra Partia Ludowa kanclerzem może zostać Sebastian Kurz.

W niedzielę odbędą się w Austrii przedterminowe wybory parlamentarne. Ostatnie sondaże wskazują na zwycięstwo w nich konserwatywnej Austriackiej Partii Ludowej. To oznaczałoby, że kanclerzem zostałby Sebastian Kurz, 31-latek, który stałby się jednocześnie najmłodszym liderem rządu na świecie. Dotychczas — jak zauważa Bloomberg — najmłodszą przywódczynią kraju była Vanessa D’Ambrosio, która w wieku 29 lat stała na czele Republiki San Marino jako kapitan regent (głowa państwa wybierana na sześciomiesięczną kadencję, funkcję tę pełnia jednocześnie dwie osoby), ale jej kadencja zakończyła się 1 października. Kim Dzong Un, przywódca Korei Północnej, ma obecnie 33 lata. 

Sebastian Kurz
Zobacz więcej

Sebastian Kurz Bloomberg

Dla młodego austriackiego polityka, urodzonego w 1986 r., praca w rządzie to nie pierwszyzna. W wieku 27 lat Sebastian Kurz został najmłodszym ministrem spraw zagranicznych w Unii Europejskiej. Pełniąc tę funkcję, zasłynął jako silny oponent polityki migracyjnej niemieckiej kanclerz Angeli Merkel — sprzeciwiał się m.in. otworzeniu granic dla uchodźców.

Domagał się, aby w razie potrzeby niszczyć statki z nielegalnymi imigrantami na Morzu Śródziemnym. Obrońca wartości konserwatywnych jednoznacznie stwierdził też, że krzyż musi pozostać w szkołach. Od kiedy objął przywództwo swojej partii w tym roku, jej poparcie wzrosło o 10 proc. Wszystko wskazuje na to, że obecnie rządząca Socjaldemokratyczna Partia Austrii powinna przygotowywać się na przejście do opozycji. Mimo że kraj od 6 lat notuje wzrost gospodarczy, Christian Kern, obecny kanclerz, traci poparcie społeczne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu