Pierwszy na świecie telefon bez baterii

AR
opublikowano: 10-07-2017, 17:07
aktualizacja: 10-07-2017, 17:08

Naukowcy z University of Washington (UW) wynaleźli telefon komórkowy, który nie potrzebuje zasilania baterią. Energię pobiera z.... otoczenia.

 Jest to – jak informują amerykańscy inżynierzy – ogromny krok w kierunku rzeczywistości bez "ładowarek, plączących się kabli i padających telefonów". Zamiast tego proponują telefony potrzebujące dosłownie kilka mikrowatów energii pobieranej z otoczenia - z sygnałów radiowych albo ze światła. Za pomocą prototypowego urządzenia, wykorzystującego mało dziś popularne komponenty, naukowcom udało się połączyć ze Skypem – tym samym udowodnili, że jest ono w stanie otrzymywać i wysyłać połączenia telefoniczne, komunikując się ze stacją bazową. W przyszłości chcą, aby ich wynalazek trafił do komercyjnego użytku. O swoim odkryciu napisali w artykule naukowym opublikowanym 1 lipca.

– Zbudowaliśmy coś, co – jak wierzymy – jest pierwszym działającym telefonem komórkowym na świecie, który pobiera niemal zero energii – komentuje Shyam Gollakota, profesor na UW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane