Pierwszy od 2009 roku spadek cen detalicznych w Chinach

opublikowano: 09-12-2020, 06:01

W listopadzie ceny detaliczne spadły w Chinach o 0,5 proc. w ujęciu rocznym, a deflacja cen produkcji wyraźnie zmniejszyła się, wynika z danych podanych przez urząd statystyczny.

Ostatni raz ceny detaliczne spadały w Chinach w październiku 2009 roku. Obecnie to przede wszystkim zasługa taniejącej o 2 proc. żywności, głównie za sprawą spadku o 12,5 proc. ceny wieprzowiny. Analitycy uważają, że wysoka baza, powodowana przez gwałtowny wzrost ceny tego mięsa w ostatnim kwartale 2019 roku, skutkuje tym iż obecne dane nie mają tak dużego znaczenia.

- Ujemna inflacja rok do roku nie oznacza deflacji w Chinach – powiedział Ting Lu, główny ekonomista ds. Chin w banku Nomura.

Inflacja bazowa, wykluczająca ceny żywności i energii, wyniosła 0,5 proc. w ujęciu rocznym w listopadzie.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Tymczasem indeks cen produkcji sprzedanej spadł w listopadzie o 1,5 proc. w ujęciu rocznym. To o 0,6 pkt. procentowego mniej niż w październiku.

- Zmniejszenie się deflacji PPI wskazuje, że gospodarka jest mocna – powiedział Larry Hu, główny ekonomista ds. Chin w Macquarie.

Jego zdaniem, bank centralny Chin może zignorować dane o cenach detalicznych i zacząć myśleć o redukowaniu stymulacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane