Pierwszy od 2014 r. spadek realnego wynagrodzenia w Wlk. Brytanii

Tadeusz Stasiuk
17-05-2017, 13:15

Brytyjscy pracownicy po raz pierwszy od 2,5 roku odnotowali spadek realnego wynagrodzenia, donosi Bloomberg. Stało się tak mimo spadku bezrobocia do najniższego poziomu od ponad czterech dekad.

Regularna płaca wyrównana o inflacje spadła w pierwszym kwartale 2017 r. o 0,2 proc. wynika z danych Narodowego Urzędu Statystycznego (ONS). Wzrost nominalnych zarobków spowolnił tempo do 2,1 proc., co jest najsłabszym wynikiem od ośmiu miesięcy. 

Zobacz więcej

Funty brytyjskie (GBP) fot. IT Pro

W samym tylko marcu realne wynagrodzenie spadło o 0,5 proc., co jest największą zniżką od lipca 2014 r.

Tymczasem stopa bezrobocia obniżyła się do 4,6 proc. najniższego poziomu od 42 lat. To wartość bliska 4,5 proc., którą Europejski Bank Centralny uznał za możliwą do utrzymania bez generowania inflacji.

Po pierwszych trzech miesiącach 2017 r. liczba niezatrudnionych spadła o 53 tys. do 1,54 mln zaś zatrudnionych zwiększyła się o 122 tys. do rekordowych 31,9 mln osób.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Pierwszy od 2014 r. spadek realnego wynagrodzenia w Wlk. Brytanii