Pierwszy od dwóch lat spadek chińskiego eksportu, ale..

WST, Bloomberg
opublikowano: 10-02-2012, 07:55

W styczniu 2012 r. eksport i import Chin odnotowały spadek większy niż oczekiwali analitycy. To pierwsza ujemna dynamika od dwóch lat.

Dostawy zagraniczne zmniejszyły się o 0,5 proc. zaś import spadł o 15,3 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2011 r, poinformowało w piątek chińskie biuro statystyczne. W przypadku eksportu to najsłabszy rezultat od listopada, zaś importu od sierpnia 2009 r. Średnia prognoz analityków odnośnie dynamiki importu zakładała spadek rzędu 3,6 proc.

Nadwyżka handlowa Państwa Środka wzrosła do 27,3 mld USD w styczniu, co jest najwyższą wartością od sześciu miesięcy.

Odczyt może wzmacniać obawy o mocne spowolnienie w drugiej na świecie pod względem wielkości gospodarce, choć z drugiej strony należy brać pod uwagę fakt, że negatywny wpływ na wyniki miało trwające tydzień święto Nowego Roku Księżycowego.

Przed rokiem w styczniu mieliśmy 22 dni robocze, zaś w tym jedynie 17. Gdyby dane wyrównać o ten czynnik sezonowy, mielibyśmy do czynienia wręcz z pozytywnym obrazem. Rok do roku eksport wzrósłby bowiem o 28,7 proc. a import o 10,0 proc. – wyjaśniają analitycy Bank of America/Merrill Lynch w nocie do swoich klientów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane