Pierwszy od roku wzrost cen produkcji w Chinach

opublikowano: 10-02-2021, 05:58

Rosnący koszt surowców przyczynił się do pierwszego od roku wzrostu cen produkcji sprzedanej w Chinach w styczniu. Ceny detaliczne spadły.

Indeks cen produkcji sprzedanej rósł o 0,3 proc. w ujęciu rocznym w styczniu. Dane są zgodne z oczekiwaniami. W grudniu ceny spadały o 0,4 proc.

Indeks cen detalicznych spadał o 0,3 proc. w ujęciu rocznym. W grudniu rósł o 0,2 proc. Mediana prognoz ekonomistów dla stycznia wynosiła 0,0 proc.

W ujęciu bazowym, bez żywności i energii, ceny detaliczne spadły w styczniu o 0,3 proc. To pierwsza zniżka od 2009 roku. Jako główny powód wskazywany jest spadek cen usług.

Ekonomiści zwracają uwagę, że duży wpływ na dane ma efekt bazy. Chodzi m.in. o wieprzowinę, która była droższa rok temu z powodu kryzysu podaży. Na dane w pierwszych miesiącach wpływ ma także termin obchodzenie księżycowego Nowego Roku w Chinach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane