Czytasz dzięki

Pierwszy raz od stycznia wzrosły aktywa zagraniczne netto Arabii Saudyjskiej

opublikowano: 29-06-2020, 14:11

Po trzech miesiącach spadków, w maju po raz pierwszy od stycznia wzrosły zagraniczne aktywa netto jakie są w posiadaniu Arabii Saudyjskiej.

Zwiększyły się one o 0,2 proc., o około 3 mld rialów (800 mln USD) do poziomu 445 mld USD, wynika z danych zaprezentowanych przez Nadzór Monetarny kraju. 

Rijad, stolica Arabii Saudyjskiej
Zobacz więcej

Rijad, stolica Arabii Saudyjskiej fot. REUTERS/Faisal Al Nasser/File Photo/Forum

W komunikacie podkreślono, że rekordowy łączny spadek o ponad 47 mld USD w marcu i kwietniu wynikał głównie z przeniesienia 40 mld USD z banku centralnego do państwowego funduszu majątkowego, które miały wspierać inwestycje zagraniczne, aby wykorzystać zawirowania rynkowe podczas pandemii koronawirusa.

Nadal silnie uzależnione od eksportu ropy królestwo znad Zatoki Perskiej odnotowało spadek rezerw do najniższego poziomu od prawie dekady. Zmuszone zostało do ograniczenia wydatków gdyż na kryzys wywołany pandemią nałożył sio się załamanie rynku ropy, i drastyczny spadek przychodów z jej sprzedaży.  Rząd, który zakładał, że ropa wygeneruje ponad 60 proc. dochodów w tym roku, walczy teraz z obniżkami wydobycia surowca i cenami znacznie poniżej progu rentowności.

Według MFW gospodarka Arabii Saudyjskiej skurczyła się w tym roku o 6,8 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane