Pierwszy spadek japońskiego eksportu do USA od 17 miesięcy

opublikowano: 19-07-2018, 07:19

W czerwcu japoński eksport do USA spadł o 0,9 proc. w ujęciu rocznym, donosi Reuters.

To głównie skutek malejących dostaw euro i sprzętu wykorzystywanego w produkcji półprzewodników, dwóch najważniejszych japońskich towarów eksportowych. 

Dane potwierdzają obawy japońskiego biznesu dotyczące polityki „America first”, widoczne w niższym odczycie indeksu nastrojów Tankan. W przypadku przemysłu przetwórczego spadł on z 26 do 25, a sektora usług z 35 do 34.

Spadek japońskiego eksportu do USA był niższy niż importu z tego kraju, który tąpnął o 2,1 proc. W efekcie nadwyżka handlowa Japonii z USA wyniosła 590,3 mld JPY. Wywołało to głosy, że Japonia może stać się celem protekcjonistycznych działań USA, pisze Reuters.

Całkowity japoński eksport wzrósł w czerwcu o 6,7 proc., a import o 2,5 proc.

- Ogólnie eksport jest jak dotąd nadal zdrowy, ale nie mamy pewności jak się potoczą sprawy na froncie polityki handlowej – powiedział Shuji Tonouchi, ekonomista Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities. – Jest możliwe, że kolejne głosy o cłach i napięciach w handlu doprowadzą do redukcji inwestycji firm – dodał. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu