Czytasz dzięki

Pierwszy sygnał poprawy na europejskim rynku motoryzacyjnym

opublikowano: 17-06-2020, 08:50

Maj był kolejnym miesiącem z mocnym spadkiem sprzedaży samochodów osobowych w Europie. Eksperci podkreślają jednak, że można mówić o pierwszym sygnale poprawy sytuacji. Wyhamowało bowiem tempo zniżki.

Z danych zaprezentowanych przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (EAMA) wynika, że w maju 2020 r. sprzedaż pojazdów pasażerskich w Unii Europejskiej, Europejskim Stowarzyszeniu Wolnego Handlu i Wielkiej Brytanii była o 57 proc. niższa niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Co prawda był to najgorszy majowy wynik od 1990 r. (odkąd EAMA zaczęło gromadzić dane), to jednak odnotowano lekką poprawę sytuacji, gdyż w kwietniu dynamika spadku sięgnęła 78 proc.

W ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2020 r. sprzedaż zmniejszyła się aż o 43 proc. Zdaniem ekspertów może to sugerować, że odbicie zajmie dłuższy czas. Prognoza Bloomberg Intelligence zakłada, że sprzedaż samochodów w Europie spadnie nawet o jedną piątą w całym 2020 r.

Oczekuje się, że po czerwcu dojdzie do odreagowania, gdyż pojawiły się symptomy lekkiego ozdrowienia na chińskim i amerykańskim rynku po okresie ich zamknięcia. 

Na razie jednak wszystkie kraje europejskie wykazały dwucyfrowy spadek procentowy w maju. Liczba rejestracji w Niemczech spadła o około połowę, podczas gdy w Hiszpanii spadło prawie 73 proc.

81a6d2b2-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane