Pierwszy w Bułgarii wyrok za malwersację funduszy unijnych

PAP
26-11-2007, 16:26

W bułgarskim mieście Ruse w poniedziałek zapadł pierwszy wyrok skazujący za malwersację funduszy unijnych - poinformowała agencja BTA.

Byłego działacza młodzieżówki Związku Sił Demokratycznych (SDS) w tym naddunajskim mieście Juliana Spasowa skazano na 6 lat więzienia i grzywnę w wysokości 7.400 lewów (3.700 euro) za malwersacje finansowe i fałszowanie dokumentów.

Spasowowi postawiono łącznie 43 zarzuty. Dowody w sprawie sprzeniewierzenia 20 tysięcy euro z unijnego programu PHARE zebrano przy pomocy Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF).

Do końca roku w Sofii powinien ruszyć proces w sprawie kradzieży znacznie poważniejszej kwoty ze środków unijnych. Grupę biznesmenów oskarżono o wyłudzenie 14 mln lewów (7 mln euro) z programu SAPARD. Jest wśród nich były doradca prezydenta Georgi Pyrwanowa - biznesmen z podsofijskiego miasta Pernik.

W 2006 roku, jeszcze przed wejściem do Unii Europejskiej, w Bułgarii uchwalono zmiany w Kodeksie Karnym, dotyczące wyłudzania środków z funduszy unijnych; za takie przestępstwo grozi od 3 do 10 lat pozbawienia wolności.

Ewgenia Manołowa(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Pierwszy w Bułgarii wyrok za malwersację funduszy unijnych