Pierwszy w Polsce kontrakt operatorski na dystrybucję chłodu

  • Materiał partnera
opublikowano: 21-11-2018, 10:25

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska we Włoszczowie to jeden z czołowych producentów mleczarskich w kraju. Spółdzielnia skupuje mleko z sześciu województw, dziennie aż 600 litrów! Wśród oferowanych produktów znajdują się masła, sery, twarogi, śmietany i wszelkiego rodzaju napoje mleczne.

Utrzymanie wysokiej pozycji na liście producentów wymaga inwestycji w jakość. Aby jednak utrzymać wysoką jakość produktów końcowych, należy zadbać o infrastrukturę i oprzyrządowanie. W przypadku nabiału niezwykle ważna jest dostawa mediów przemysłowych na poszczególnych etapach produkcji. Mleko powinno być przechowywane we właściwej temperaturze, a odpowiednie sterowanie procesami chłodzenia jest istotne dla osiągnięcia pożądanej jakości produktu końcowego.  

Fot. ARC

Zaufany partner

Podejmując decyzję o inwestycji w modernizację instalacji, w celu poprawy wydajności energetycznej, OSM  Włoszczowa zwróciła się do firmy Veolia. 

Veolia to wiodąca firma oferująca kompleksowe rozwiązania z obszaru dostawy mediów. Projektuje, buduje i zarządza instalacjami wytwarzającymi niezbędne media przemysłowe do procesów produkcyjnych. W ramach współpracy może również zaproponować finansowanie inwestycji. W Polsce marka jest obecna od ponad 20 lat świadcząc usługi, które podnoszą wydajność energetyczną i zmniejszają zanieczyszczanie środowiska.  

Rozwój współpracy i zakładu

Współpraca pomiędzy Veolią a OSM Włoszczowa rozpoczęła się w 2015 roku od modernizacji oraz przejęcia w eksploatację kotłowni parowej. W efekcie obniżono szkodliwe emisje i zwiększono efektywność energetyczną o ponad 20 proc. Pozytywne doświadczenie zdobyte podczas realizacji tego projektu pozwoliły na rozszerzenie zakresu współpracy i podpisanie umowy na dostawy chłodu. Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce, a ponadto pierwsza w kraju tak innowacyjna usługa stworzona indywidualnie na potrzeby branży mleczarskiej. 

Urządzenia do produkcji chłodu znajdują się na terenie mleczarni i są dzierżawione przez Veolię na okres 10 lat. W tym czasie spółdzielnia płaci wyłącznie za wytworzony chłód, a opiekę nad instalacją i ciągłością jego dostarczania sprawuje Veolia. 

Fot. ARC

Veolia poniosła koszty inwestycji na modernizację i rozbudowę urządzeń chłodniczych. Dokonała zmian niezbędnych do utrzymania stałej i bezpiecznej produkcji – chłód wytwarzany jest w dwóch typach chilerów: amoniakalnym i freonowym. Veolia zaproponowała rozdzielenie tych instalacji i połączenie ich pośrednim wymiennikiem, który w wypadku awarii jednego z układów chłodniczych pozwala na zachowanie dostaw chłodu i utrzymanie ciągłości produkcji. Rozdzielenie instalacji pozwoliło na dostarczanie chłodu o różnych temperaturach: wytwarzana woda lodowa służy do schładzania m.in. urządzeń przerobu mleka, a schładzany glikol zasila chłodnie sera i schładza magazyny nabiałowe. 

Chłód pod kontrolą

Outsourcing produkcji i dystrybucji mediów przemysłowych przynosi wiele korzyści. Poza oczywistymi,  takimi jak modernizacja urządzeń i usprawnienie procesów produkcyjnych, są też te mniej widoczne, ale nie mniej ważne. Przekazanie odpowiedzialności za dostawę mediów przemysłowych pozwala skupić się na podstawowej działalności zakładu. W wyniku współpracy Veolii i OSM Włoszczowa zmniejszono koszty produkcji i rozwinięto zakład dzięki dostosowaniu zapotrzebowania na chłód do potrzeb produkcyjnych.  

Warto również wspomnieć, że prace podjęte przez Veolię przyczyniły się do zwiększenia efektywności energetycznej, co jest już znakiem firmowym wszystkich przedsięwzięć tej marki. Najważniejszą korzyścią jest natomiast bezpieczeństwo produkcji. Veolia gwarantuje dostawy mediów przemysłowych o określonych parametrach na każdym etapie produkcji przez okres 10 lat i bierze pełną odpowiedzialność za stan i funkcjonowanie urządzeń chłodniczych na terenie zakładu. 

Innowacyjny charakter tego rozwiązania stanowi wzór do naśladowania dla pozostałych producentów nabiału i innych produktów spożywczych. Outsourcing procesów wytwarzania i dystrybucji  mediów przemysłowych i powierzenie zarządzania nimi doświadczonemu partnerowi służy obniżeniu kosztów, poprawie wydajności i zmniejszeniu emisji dla środowiska substancji szkodliwych. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu