Pierwszy wzrost ceny ropy po 5 tygodniach spadku

opublikowano: 14-02-2020, 21:29

Ropa zdrożała w piątek, bo rynek wierzy w powrót popytu na surowiec w Chinach. To pierwszy tydzień wzrostu ceny ropy po pięciu zakończonych spadkiem.

- Niezależne chińskie rafinerie zaczęły kupować – powiedział Han Tan, analityk FXTM.

Bloomberg poinformował, że m.in.  Shandong Shouguang Luqing Petrochemical Co. zamówił dostawy na marzec i kwiecień dostawy ropy z Rosji, Angoli i Gabonu. Sinochem Hongrun Petrochemical Co. miał kupić ropę w Gabonie. 

- Wzrost cen ropy może okazać się nietrwały jeśli rynek dostanie powód, aby wierzyć, że najgorsze jeśli chodzi o epidemię jeszcze nie jest za nami – przyznał Tan.

Wcześniej w tygodniu notowania ropy zależały od tego, czy rynek bardziej bał się osłabienia popytu spowodowanego hamowaniem gospodarki na skutek epidemii, czy wierzył, że producenci ropy są w stanie ograniczyć podaż wywołując wzrost cen. 

Na zamknięciu sesji na NYMEX w piątek kurs baryłki ropy WTI  z marcowych kontraktów rósł o 1,2 proc. do 52,05 USD. Ropa Brent z kwietniowych kontraktów drożała w Londynie o 1,7 proc. do 57,32 USD.

Przez tydzień ropa WTI zdrożała o 3,4 proc., a Brent o 5,2 proc. Ostatni raz wzrostowy był tydzień zakończony 3 stycznia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy