Piętnasty rekord S&P500 w tym roku

opublikowano: 30-10-2019, 21:48

S&P500 rósł na zamknięciu o 0,3 proc. i drugi raz w tym tygodniu, a 15. w tym roku kończył sesję rekordową wartością. Nasdaq także zyskał 0,3 proc. i jest blisko rekordu. DJIA zyskał 0,4 proc.

Główne wydarzenia, które przyciągały uwagę inwestorów z amerykańskich rynków akcji w środę, to publikacja danych o PKB w trzecim kwartale i decyzja Fed w sprawie stóp. Pierwszy raport pojawił się przed sesją i wywołał mieszane uczucia. Choć tempo wzrostu okazało się wyższe niż oczekiwano, to pokazało również słabnięcie gospodarki. Indeksy giełdowe do publikacji decyzji Fed pokazywały na względną równowagę popytu i podaży. Dopiero kiedy bank centralny ogłosił trzecie z rzędu cięcie stóp pojawiła się przewaga popytu. Inwestorom nie przeszkadzała „jastrzębia” zapowiedź pauzy w cięciu stóp, bo, jak twierdzili niektórzy komentatorzy, rynek obawiał się ogłoszenia zakończenia obniżek, a zasygnalizowana elastyczność wobec nowych danych dała nadzieję na ewentualne dalsze luzowanie. Złoto zdrożało, choć po decyzji Fed i umocnieniu dolara popyt na nie lekko osłabł. Drożały także obligacje skarbowe USA. Staniała ropa, bo wzrost zapasów na surowiec w USA okazał się dwukrotnie większy niż oczekiwano.

NYSE, Wall Street
NYSE, Wall Street
Bloomberg

Na zamknięciu rosło 8 z 11 głównych segmentów S&P500. Największym popytem cieszyły się akcje spółek z segmentów „defensywnych”: użyteczności publicznej (0,9 proc.),  ochrony zdrowia (0,8 proc.) i nieruchomości (0,6 proc.). Najsłabsze były segmenty materiałowy (-0,01 proc.), finansowy (-0,1 proc.) i energii (-2,1 proc.). Na zamknięciu drożało 53 proc. spółek z S&P500, a największy wzorst kursu notowały akcje GE (11,5 proc.) po tym jak koncern zaskoczył inwestorów lepszymi niż oczekiwano wynikami kwartalnymi. Z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones rosły kursy 20. Najmocniej drożały Johnson & Johnson (2,9 proc.) i Merck & Co. (1,3 proc.) z segmentu ochrony zdrowia i gigant rynku fast-food McDonald's (2,2 proc.). Największe spadki kursów notowały koncern chemiczny Dow Inc. (-0,9 proc.) oraz giganci naftowi Exxon Mobil (-1,0 proc.) i Chevron (-1,5 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane