Pietras: Być może jest bliżej do porozumienia w sprawie budżetu UE

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-03-2005, 20:56

Kompromis w sprawie reformy zasad dyscyplinujących budżety krajów strefy euro może sprawić, że przybliża się osiągnięcie porozumienia w sprawie budżetu UE na lata 2007-2013 - uważa minister ds. europejskich Jarosław Pietras uczestniczący w rozpoczętym we wtorek wieczorem dwudniowym szczycie UE w Brukseli.

Kompromis w sprawie reformy zasad dyscyplinujących budżety krajów strefy euro może sprawić, że przybliża się osiągnięcie porozumienia w sprawie budżetu UE na lata 2007-2013 - uważa minister ds. europejskich Jarosław Pietras uczestniczący w rozpoczętym we wtorek wieczorem dwudniowym szczycie UE w Brukseli.

    Pietras nie wykluczył, że kraje UE już w czerwcu mogą osiągnąć porozumienie budżetowe, tak jak zaplanował przewodniczący UE w tym półroczu Luksemburg.

    "Ponieważ udało się rozwiązać sprawę reformy Paktu (Stabilności i Wzrostu) już teraz, to niewątpliwie droga do kompromisu w czerwcu w sprawie budżetu została otwarta, aczkolwiek nadal najeżona jest ona pułapkami" - oznajmił Pietras.

    Obserwatorzy uważają, że skoro spełniono niemieckie postulaty w sprawie "poluzowania" zasad dyscyplinujących budżety UE, to Niemcy nie będą już tak twardo obstawać przy ograniczeniu unijnego budżetu do 1 proc. dochodu narodowego brutto, jak postulowały wraz z innymi płatnikami netto należącymi do tzw. grup sześciu, czyli Francją, Wielką Brytanią, Szwecją, Austrią i Holandią. Komisja Europejska proponuje wydatki na poziomie 1,24 proc. DNB.

    W zatwierdzonej we wtorek przez szefów rządów UE reformie paktu stabilności nie zmieniono podstawowej zasady, czyli obowiązku utrzymywania deficytu finansów publicznych na poziomie poniżej 3 proc. PKB, a długu publicznego poniżej 60 proc.

    Reforma polega natomiast na tym, że przy uruchamianiu karnej procedury w sytuacji nadmiernego deficytu, uwzględnia się szczególne okoliczności panujące w krajach, w których pogorszyła się sytuacja budżetowa.

    Niemcom udało się wywalczyć, aby przy ocenie deficytu finansów publicznych uwzględniano koszty poniesione w związku ze zjednoczeniem kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane