Pietras: dobry stan gospodarki ważniejszy od daty przyjęcia euro

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-06-2006, 18:39

Większe znaczenie niż podanie przez Polskę daty wejścia do strefy euro ma bardzo dobry stan naszej gospodarki i konsekwentne wypełnianie kryteriów konwergencji - powiedział w czwartek PAP wiceminister finansów Jarosław Pietras.

Większe znaczenie niż podanie przez Polskę daty wejścia do strefy euro ma bardzo dobry stan naszej gospodarki i konsekwentne wypełnianie kryteriów konwergencji - powiedział w czwartek PAP wiceminister finansów Jarosław Pietras.

Wiceminister odniósł się do opublikowanego w czwartek raportu Komisji Europejskiej (KE). Według KE, Polska jest najsłabiej przygotowana do wejścia do strefy euro spośród nowych państw UE. Wynika to z braku wyznaczenia docelowej daty przez rząd polski na przyjęcie unijnej waluty.

"Raport komisji odnosi się do strony formalnej, do braku formalnej daty. Tymczasem polska gospodarka bardzo dobrze się rozwija. W ub.r. wypełniliśmy wszystkie kryteria konwergencji. Czynimy też dalsze kroki, jak m.in. użycie kotwicy budżetowej na poziomie 30 mld zł rocznie" - powiedział Pietras.

Zaznaczył, że rząd przywiązuje obecnie większą wagę do rozwoju gospodarczego i spełniania warunków traktatu z Maastricht. Według niego, najważniejsza jest wiarygodność kraju, dlatego - jak zaznaczył - datę podamy wówczas, kiedy będziemy do tego w pełni przygotowani. Dodał, że jest to lepszy sposób postępowania, niż podawanie przez niektóre kraje konkretnej daty, a następnie jej zmienianie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Pietras: dobry stan gospodarki ważniejszy od daty przyjęcia euro