Pietras: Nie ma potrzeby zdecydowanych zmian w NPR

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 29-06-2005, 18:51

Według ministra ds. europejskich Jarosława Pietrasa, pomimo fiaska dotychczasowych rozmów w sprawie nowego budżetu UE na lata 2007-2013, nie ma potrzeby wprowadzania zdecydowanych zmian do Narodowego Planu Rozwoju przygotowywanego na ten okres.

Według ministra ds. europejskich Jarosława Pietrasa, pomimo fiaska dotychczasowych rozmów w sprawie nowego budżetu UE na lata 2007-2013, nie ma potrzeby wprowadzania zdecydowanych zmian do Narodowego Planu Rozwoju przygotowywanego na ten okres.

W środę rząd zapoznał się ze stanem praca nad NPR-em i wysłuchał raportu z konsultacji społecznych dotyczących wstępnego projektu Planu.

NPR to kompleksowy program rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Resort gospodarki szacuje, że w ramach programu wydane będą 142 mld euro, czyli ponad 560 mld zł.

Ponad połowa z tych pieniędzy ma pochodzić z UE, pozostała część z funduszy krajowych, także prywatnych.

Po tym, jak przywódcom europejskim nie udało się na czerwcowym szczycie Unii w Brukseli porozumieć w sprawie nowego budżetu UE, powstało pytanie, jak niepewność co do ostatecznej wielkości budżetu i podziału pieniędzy w jego ramach, odbije się na dalszych pracach nad NPR.

Pietras podkreślił - na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu - że przed szczytem UE, nie było żadnych kontrowersji co do polityki spójności, w tym obszarze, który nas dotyczy. "W szczególności fundusze dla nowych państw członkowskich nie były kwestionowane" - zaznaczył.

Dodał, że w stosunku do pierwotnych planów pojawiła się w negocjacjach budżetowych jedna propozycja zmiany, ale pozytywna dla Polski.

Chodzi o - zawarte w złożonej przed szczytem kompromisowej propozycji Luksemburga - dodatkowe pieniądze na wsparcie dla pięciu najbiedniejszych polskich województw. "O ten element niewątpliwie nasz plan musi być uzupełniony" - uważa Pietras.

Według niego, rząd jest przekonany, że przewidywane do tej pory dla Polski pieniądze nie ulegną "istotnym zmianom". Natomiast -  podkreślił - nie ma w tej kwestii pełnej jasności, bo wciąż nie ma pewności, co do ogólnej wielkości przyszłego unijnego budżetu.

Pietras ocenił, że wciąż potrzebny jest wewnętrzny plan, jak chcemy wykorzystywać środki unijne, na jakie projekty w konkretnych regionach i w jakich proporcjach na poszczególne cele.

NPR - podkreślił Pietras - potrzebny jest więc do dalszej dyskusji z Komisją Europejską o wykorzystaniu przez Polskę środków unijnych.

"Nie ma potrzeby jakiejś zdecydowanej zmiany harmonogramu. Trzeba prowadzić prace nad NPR, ale zwracać uwagę na to, jak będą postępowały uzgodnienia w sprawie nowego budżetu. Jednocześnie trzeba też naciskać na stworzenie pewności, by te środki, o których mówimy, o których wiemy, mogły być traktowane, jako pewne" - powiedział Pietras.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Pietras: Nie ma potrzeby zdecydowanych zmian w NPR