Pietras o pierwszym półroczu aktywnego uczestnictwa Polski w UE

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-03-2005, 19:24

Prace nad programem modernizacji unijnej gospodarki, negocjacje nad budżetem UE na lata 2007-2013 oraz "wzrost dynamiki w stosunkach UE - Ukraina" to najważniejsze obszary pracy Unii, w których aktywnie uczestniczyła Polska podczas przewodnictwa Holandii w drugiej połowie 2004 roku.

Prace nad programem modernizacji unijnej gospodarki, negocjacje nad budżetem UE na lata 2007-2013 oraz "wzrost dynamiki w stosunkach UE - Ukraina" to najważniejsze obszary pracy Unii, w których aktywnie uczestniczyła Polska podczas przewodnictwa Holandii w drugiej połowie 2004 roku.

    Wymienił je sekretarz UKIE Jarosław Pietras w czasie czwartkowej debaty w Sejmie na temat informacji rządu o udziale Polski w pracach UE od czerwca do grudnia 2004 roku. 

    Według ministra, w negocjacjach nad nowym budżetem UE najważniejszym zadaniem dla naszego kraju jest "zbudowanie korzystnej dla Polski polityki spójności".

    Chodzi o wyrównywanie dysproporcji rozwojowej przy pomocy funduszy strukturalnych i spójności UE. Pietras zwrócił jednak uwagę, że jest to jednocześnie jedna z bardziej spornych kwestii w dyskusji pomiędzy krajami członkowskimi.  

    Jego zdaniem, ważne jest także zachowanie wydatków na wspólną politykę rolną - głównie na dopłaty bezpośrednie - oraz wynegocjowanie dodatkowych środków na ochronę polskiej części granicy zewnętrznej UE.

    Minister przypomniał też aktywne zaangażowanie Polski w stosunki UE z Ukrainą. "Bez polskiej inicjatywy, nie byłoby tak daleko idącego stanowiska UE w sprawie Ukrainy" - powiedział.

Pietras podkreślił, że okres przewodnictwa Holandii jest pierwszym, w którym Polska uczestniczyła jako państwo członkowskie UE. "Obecnie w UE zatrudnionych jest 750 urzędników z Polski. To jest bardzo dużo" - powiedział minister.

     Dodał jednak, że problemem jest zbyt mało wysokich stanowisk obsadzonych przez Polaków. "Najbliższy okres to czas, żeby Polacy zajmowali nie tylko liczne, ale i istotne stanowiska w administracji UE" - powiedział.

    Minister pozytywnie ocenił współprace rządu i parlamentu w pierwszym półroczu członkostwa w Unii. "Dotychczasowa współpraca pokazuje, że rząd może być wzmocniony przez parlament i ma to bardzo pozytywny wpływ" - powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane