Pietras: Polska sama nie zablokuje dyrektywy patentowej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 04-03-2005, 11:17

Polska wyczerpała swoje możliwości samotnego blokowania kontrowersyjnego projektu dyrektywy o patentowaniu programów komputerowych - poinformował podczas piątkowej konferencji o Strategii Lizbońskiej minister ds. europejskich Jarosław Pietras.

Polska wyczerpała swoje możliwości samotnego blokowania kontrowersyjnego projektu dyrektywy o patentowaniu programów komputerowych - poinformował podczas piątkowej konferencji o Strategii Lizbońskiej minister ds. europejskich Jarosław Pietras.

    Jednak przedstawiciel Polski poprze każde państwo, które opowie się przeciw dyrektywie. Jeśli dojdzie do głosowania, to Polska wstrzyma się od głosu, co jest równoznaczne z głosem przeciw - dodał Pietras.

    Zaznaczył jednak, że ostateczną decyzję o stanowisku Polski podczas poniedziałkowego posiedzenia Rady UE, podczas którego będzie rozpatrywana kontrowersyjna dyrektywa, zostanie podjęta w piątek przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów.

    W czwartek Komisja Europejska oficjalnie odrzuciła apel eurodeputowanych o przywrócenie do pierwszego czytania dyrektywy patentowej - poinformował komisarz ds. rynku wewnętrznego Charlie McCreevy.

    Komisarz wyraził nadzieję, że 7 marca na posiedzeniu Rady UE (ministrów ds. konkurencyjności) kraje członkowskie oficjalnie przyjmą dyrektywę, zgodnie z przyjętym w maju porozumieniem politycznym.

    "Jeśli będzie porozumienie, to tekst dyrektywy powróci do PE (do drugiego czytanie - PAP) i na tym etapie weźmiemy pod uwagę niepokoje eurodeputowanych" - podkreślił McCreevy.

    Kontrowersje wokół dyrektywy o opatentowaniu programów komputerowych wynikają z obaw, że w brzmieniu wypracowanym przez państwa członkowskie w maju, bez uwzględnienia wielu poprawek z pierwszego czytania w PE, dopuszcza ona możliwość opatentowania tzw. algorytmów, czyli schematów działania, wykorzystywanych wprogramach komputerowych. 

Przeciwnicy projektu uważają, że byłoby to korzystne dla wielkich koncernów komputerowych, które będzie stać na składanie kosztownych wniosków patentowych, a niekorzystne dla małych i średnich przedsiębiorstw.

    Polski rząd już dwa razy (w grudniu i styczniu) zablokował w Radzie przyjęcie dyrektywy. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane