Pietras: Proponowany budżet UE nie spełnia naszych oczekiwań

Polska Agencja Prasowa SA
05-12-2005, 22:00

Budżet UE w formie przedstawionej w poniedziałek przez Wielką Brytanię nie spełnia polskich oczekiwań - oświadczył minister ds. europejskich Jarosław Pietras. Podkreślił, że propozycja brytyjska nie służy reformom w Unii, skupia się natomiast na obcinaniu budżetu najbiedniejszych krajów członkowskich.

Budżet UE w formie przedstawionej w poniedziałek przez Wielką Brytanię nie spełnia polskich oczekiwań - oświadczył minister ds. europejskich Jarosław Pietras. Podkreślił, że propozycja brytyjska nie służy reformom w Unii, skupia się natomiast na obcinaniu budżetu najbiedniejszych krajów członkowskich.

"Ten budżet nie jest w stanie sprostać oczekiwaniom, które pokładaliśmy w politykach Unii Europejskiej" - ocenił Pietras na poniedziałkowej konferencji prasowej.

Polska w nowym, siedmioletnim budżecie UE otrzymałaby - zgodnie z brytyjską propozycją - 56 miliardów euro w ramach funduszy strukturalnych i spójności. Luksemburczycy, którzy przewodniczyli UE w pierwszym półroczu, proponowali w czerwcu 61,6 mld euro.

"Dla nas ta propozycja nie przechodzi testu pewnej solidarności. Polityka UE ma być solidarna, podchodzenie do cięć ma być solidarne. Ten pakiet takiego testu nie spełnia" - powiedział minister.

Zdaniem Pietrasa, jeśli prezydencja brytyjska chciałaby osiągnąć kompromis w sprawie budżetu, musiałaby przedstawić propozycję, która "w bardziej prawidłowy sposób odczytuje intencje państw członkowskich".

Jak powiedział Pietras, brytyjski premier Tony Blair zablokował w czerwcu kompromis w sprawie budżetu, argumentując, że Unii potrzebne są reformy. Tymczasem - uważa minister - propozycja Wielkiej Brytanii nie służy reformom, bo pozostawia nienaruszone polityki unijne (np. wspólną politykę rolną). Dodatkowo propozycja ta "skupia się na obcinaniu wydatków w najbiedniejszych państwach Unii" - ocenił.

Pietras zaznaczył, że polski rząd musi jeszcze szczegółowo przeanalizować propozycję brytyjską. Dodał, że w sprawie unijnego budżetu prowadzone są konsultacje z innymi krajami członkowskimi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Pietras: Proponowany budżet UE nie spełnia naszych oczekiwań