Pietras: wciąż wierzymy w porozumienie budżetowe UE 2007-13

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 21-11-2005, 07:36

Wierzymy, że w grudniu jest szansa na porozumienie w sprawie finansowania Unii w latach 2007-13 - powiedział PAP w niedzielę minister ds. europejskich Jarosław Pietras, który w Brukseli spotyka się wieczorem z przedstawicielami krajów tzw. grupy przyjaciół polityki spójności.

Wierzymy, że w grudniu jest szansa na porozumienie w sprawie finansowania Unii w latach 2007-13 - powiedział PAP w niedzielę minister ds. europejskich Jarosław Pietras, który w Brukseli spotyka się wieczorem z przedstawicielami krajów tzw. grupy przyjaciół polityki spójności.

    "Brytyjczycy nie chcą tworzyć złudzeń co do porozumienia, ale to nie znaczy, że nie pracują" - powiedział PAP Pietras, pytany o nastroje i coraz ostrzej wyrażaną w Brukseli krytykę brytyjskiego przewodnictwa w UE, jeżeli chodzi o negocjacje budżetowe.

    Na spotkanie, które odbywa się wieczorem w przedstawicielstwie Polski przy UE w Brukseli, zostali zaproszeni przedstawiciele kilkunastu krajów, dla których wydatki na politykę spójności, jak rozwój biednych regionów czy walka z bezrobociem, są kluczowe. Ta nieformalna kolacja poprzedza odbywające się w poniedziałek posiedzenie w sprawie budżetu w szerszym gronie - 25 szefów dyplomacji państw UE.

    "Chcemy wywrzeć presję na brytyjskie przewodnictwo, by sprawy polityki spójności potraktowało poważnie. Mamy wciąż nadzieję na porozumienie budżetowe w grudniu" - powiedział Pietras.

    "Mało dzieje się obecnie w sprawie perspektywy finansowej (oficjalna nazwa planów budżetowych UE na lata 2007-13), jeżeli chodzi o dokumenty. Nie są nam znane zamiary brytyjskiego przewodnictwa. Duże znaczenie ma więc to, byśmy się spotkali i wymienili informacje" - dodał.

    Przyznał, że także w poniedziałek Brytyjczycy nie przedstawią nowego dokumentu.

    Minister potwierdził, że 2 grudnia odbędzie się w Budapeszcie spotkanie premierów krajów Grupy Wyszehradzkiej z premierem Wielkiej Brytanii Tonym Blairem."Chcemy mu powiedzieć, że w przypadku braku porozumienia budżetowego krajami, które najbardziej stracą, będą nowe kraje członkowskie" - powiedział Pietras.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane