Pietraszkiewicz: banki zaproponują nowelizację ustawy antylichwiarskiej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 19-12-2005, 15:19

Banki przekażą rządowi w najbliższym czasie propozycję zmiany tzw. ustawy antylichwiarskiej - poinformował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztof Pietraszkiewicz.

Banki przekażą rządowi w najbliższym czasie propozycję zmiany tzw. ustawy antylichwiarskiej - poinformował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztof Pietraszkiewicz.

    Ustawa ma wejść w życie pod koniec lutego 2006 r. Ogranicza ona dopuszczalną wysokość odsetek do czterokrotności stopy lombardowej NBP, co oznacza, że obecnie dopuszczalne odsetki wyniosłyby 24 proc.

    W zamierzeniu twórców ustawy ma ona chronić kredytobiorców przed zbyt wysokimi odsetkami. Z kolei banki i pośrednicy finansowi zwracali uwagę, że nowe prawo ograniczy dostęp do kredytów dla osób o wyższym ryzyku, które w zamian za umożliwienie zewnętrznego finansowania płacą obecnie odsetki wyższe, niż klienci o niższymryzyku kredytowym.

    "Nie chodzi o to, by ograniczenia usunąć, ale by wraz z przewidywanym obniżeniem stóp procentowych nie doszło do odrzucenia (wniosków kredytowych - PAP) wielu rodzin, a także by ten mechanizm nie paraliżował obrotu gospodarczego" - wyjaśnił Pietraszkiewicz podkreślając, że zasada maksymalnych odsetek ma być też stosowana w odniesieniu do przedsiębiorstw.

    Pietraszkiewicz poinformował też, że ZBP zamierza przekazać rządowi inne wnioski dotyczące zmian w obowiązującym prawie. Mają to być rozwiązania m.in. w sprawie budowania skłonności do długoterminowego oszczędzania, czyli usunięcia opodatkowania zysków z długoterminowych oszczędności.

    Inne wnioski mają dotyczyć sądownictwa, poprawy ochrony wierzycieli, uproszczenia dostępu banków do weryfikacji otrzymywanych od klientów danych z informacjami zawartymi w takich bazach danych jak PESEL, CEPIK, REGON, księgi wieczyste, rejestr zastawów czy KRS.

    Banki będą też zwracać się o zmiany w prawie podatkowym umożliwiające stosowanie jednolitych standardów wsprawozdawczości, takich jak w standardach międzynarodowych. Obecnie bowiem banki prowadzą kosztowną podwójną ewidencję - na potrzeby sprawozdawczości krajowej i według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości.

    ZBP będzie też zgłaszał propozycje w sprawie upowszechnienia obrotu bezgotówkowego, ponieważ - według badań - większe wykorzystanie obrotu bezgotówkowego powoduje wzrost PKB. Kolejne wnioski mają dotyczyć budownictwa mieszkaniowego i obecności banków na rynku kapitałowym.

    Pietraszkiewicz dodał, że polskie banki mogłyby nawet dwukrotnie zwiększyć kredytowanie polskiej gospodarki, gdyby usunięto przeszkadzające w tym bariery.

    Prezes ZBP ocenił rok 2005 jako dobry dla sektora bankowego i "niezły" dla klientów banków. Podkreślił, że polski sektor bankowy sprostał wyzwaniom związanym ze wstąpieniem Polski do UE. W bankach wzrosła wydajność pracy, natomiast w niewielkim stopniu rosły koszty. Pietraszkiewicz zwrócił uwagę, że największym beneficjentem pierwszego roku w UE są wśród banków banki spółdzielcze.

    Dodał, że perspektywy dla sektora bankowego są dobre w 2006 r., choć poziom zysków nie będzie taki jak w 2005. Za obiecujące uznał możliwości kredytowania przez banki projektów współfinansowanych przez UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane