Pietraszkiewicz: koszt przewalutowania kredytów wg ustawy prezydenta to kilkanaście mld zł

PAP
opublikowano: 05-09-2017, 19:08
aktualizacja: 05-09-2017, 19:09

Koszt konwersji kredytów walutowych według projektu ustawy zaproponowanej przez Kancelarię Prezydenta RP to kilkanaście miliardów złotych, ocenił dla PAP Biznes prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

Krzysztof Pietraszkiewicz
Zobacz więcej

Krzysztof Pietraszkiewicz WM, Puls Biznesu

"Dokonaliśmy pogłębionej analizy projektu przedstawionego przez pana prezydenta i uważamy, że implementacja ustawy w tym kształcie nie obyłaby się bez daleko idących konsekwencji dla całego sektora bankowego, warto dokonać kilku modyfikacji" – powiedział we wtorek w rozmowie z PAP Biznes Pietraszkiewicz.

Pietraszkiewicz dodał, że ZBP szacuje koszty wdrożenia ustawy konwertującej kredyty walutowe w kształcie zaproponowanym przez Kancelarię Prezydenta na "kilkanaście miliardów złotych” wobec "kilku miliardów złotych”, jakie taka ustawa powinna za sobą nieść.

"Powinna być zrealizowana kwota do 3,5 miliarda złotych. Bez modyfikacji, w tej wersji znacznie wyższe koszty prowadziłyby do destabilizacji sektora bankowego, a w konsekwencji całej gospodarki" – powiedział.

„Po modyfikacji pewnych zapisów moglibyśmy osiągnąć przyświecające ustawie cele, tj. pomoc dla osób najsłabszych ekonomicznie oraz utrzymanie stabilności systemu bankowego i zdolności finansowania gospodarki" - dodał.

Spytany o horyzont czasowy, kiedy ostateczny projekt ustawy mógłby trafić do prac parlamentarnych, Pietraszkiewicz powiedział, że "można wyobrazić sobie koniec roku”.

Jako najistotniejsze punkty, które należałoby zmodyfikować w prezydenckim projekcie ustawy, ZBP wskazuje m.in. ograniczenie wskaźnika DTI do 60 proc. wobec proponowanego 50 proc. oraz ustalenie reżimu czasowego na poziomie 6 m-cy od uchwalenia ustawy na zgłoszenie przez klienta chęci konwersji oraz kilkunastu miesięcy na dokonanie przez bank tej operacji.

W ocenie związku pomoc w konwersji powinna być skierowana do posiadaczy mieszkań o powierzchni do 75 m i domów do 150 m kw. ZBP liczy również na zobowiązanie władz, że obecna ustawa będzie ostatecznie zamykać temat konwersji kredytów walutowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu